Data dodania

Politechnika Poznańska – rozwiązujemy problemy „od ręki”!

Zespół profesora Filipa Górskiego z Wydziału Inżynierii Mechanicznej w ramach realizowanego projektu AutoMedPrint finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu LIDER podjął się wykonania zindywidualizowanej ortezy dla 9 letniego chłopca ze złamaniem przedramienia.

W ostatni dzień szkoły Jan podczas zabawy na placu zabaw złamał lewą rękę w dwóch miejscach. Lekarze zdecydowali o założeniu drutów Kirschnera, które są elementem pomocniczo-czasowym przy stabilizacji złamania.

Jako, że Jan jest niezwykle ruchliwym chłopcem, a nie zdecydowano się na założenie gipsu, należało unieruchomić rękę.

Rodzice szukając dobrego rozwiązania zwrócili się do firmy B3D S.C., która z kolei dzięki współpracy z Politechniką Poznańską skierowała ich do profesora Górskiego.

Orteza została zrobiona za darmo, a prace nad jej wykonaniem rozpoczęły się w dniu, w którym pierwszy raz spotkaliśmy się z Jasiem. Dokonano skanowania ręki na stanowisku zbudowanym w ramach projektu, dodatkowo małego pacjenta skanowano ręcznie. Pozyskane ze skanera dane pozwoliły na automatyczne zaprojektowanie ortezy.

Zaprojektowany wyrób w ten sam dzień trafił na drukarkę 3D. Wykorzystano termoplastyczne włókno i  zastosowano ekologiczny materiał PLA oraz lekki i przyjazny dla skóry nylon, aby utworzyć dwie wersje ortezy.

Jan wraz z rodzicami pojawił się na przymiarce wykonanej ortezy. Podczas przymiarki obecna była Pani Sabina Siwiec – fizjoterapeuta współpracująca z zespołem Filipa Górskiego.

Zaledwie po dwóch dniach po skanowaniu, po dokonaniu ostatnich poprawek, Jan odebrał swoją ażurową, wodoodporną i lekką ortezę i mógł wyruszyć wraz z rodzicami na upragnione wakacje.

Kilka dni temu otrzymaliśmy wiadomość od rodziny – nasz mały pacjent pływa, gra w piłkę, biega – tylko opalony jak nikt inny ;-)

W taki właśnie sposób naukowcy z Politechniki Poznańskiej mają wpływ na zwiększenie komfortu życia pacjentów.

Zespół prof. Filipa Górskiego z nadzieją patrzy w przyszłość – szybko, tanio i dobrze –jest już zainteresowanie ze strony przemysłu.

Już dziś zapraszamy Państwa  na zbliżającą się premierę filmu o badaczach – zespół profesora Górskiego opowie o projekcie AutoMedPrint.

#PutScience4Everyone

 

JanekJanekJanekJanekJanekJanekJanek

 

PL