Data dodania

POLItechniczna ekspedycja kosmiczna

Nasza kosmiczna ekspedycja i POLItechniczne aspekty wyprawy zgromadziły w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek tłumy małych i dużych poznaniaków.

W trakcie wydarzenia dr inż. Bartosz Ziegler (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki) wyjaśnił w jaki sposób planowane są trajektorie, po których pojazd kosmiczny - wystrzelony w kierunku pustego nieba - po kilku dniach spotyka się z krążącym wokół Ziemi Księżycem. Mówił też o tym, jakich prędkości to wymaga i dlaczego rakiety do misji pozaziemskich muszą być takie wielkie.

Przedstawiciele Wydziału Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki: dr hab. inż. Dariusz Pazderski, prof. PP oraz mgr inż. Tomasz Jedwabny opowiedzieli o naziemnych obserwacjach optycznych w celu badania otoczenia Ziemi i zapewnienia bezpieczeństwa misji komicznej.

Opowiadali o tym, jak precyzyjnie naprowadzić teleskop na cel, o śledzeniu satelitów oraz detekcji obiektów niesklasyfikowanych (w tym śmieci kosmicznych wokół Ziemi). Wspomnieli też o  autonomicznym obserwatorium, które działa bez udziału człowieka, by na koniec połączyć się online z laboratorium SkyLab na terenie Politechniki Poznańskiej (tam czekał już mgr inż. Patryk Bartkowiak).

Każda misja kosmiczna wymaga zapewnienia łączności z Ziemią, abyśmy mogli zobaczyć zdjęcia wykonane przez bezzałogową sondę lub spytać o zdrowie astronautów podróżujących, gdzieś pomiędzy planetami lub gwiazdami. Nie da się tego zrobić przez telefon ani WiFi. Dotarcie takich informacji do nas może zająć całe godziny, lub dni. O tym opowiedzieli przedstawiciele koła naukowego SPEKTRUM – inż. Nikoloz Gonti oraz Aleksandra Słomczewska przygotowani merytorycznie przez Pana dr. hab. inż. Rafała Krenza z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji.

Masa naszej planety sprawia, że by uciec z jej pola grawitacyjnego potrzeba naprawdę dużo energii. Tak dużo, że tylko najintensywniejsze znane ludzkości reakcje chemiczne są w stanie ją zapewnić. O metodach jakimi próbuje się okiełznać te procesy opowiedzieli studenci PUT RocketLab, którzy od podstaw projektują i budują  własne konstrukcje rakiet.

Na koniec czas na lądowanie i Koło Naukowe CYBAir wraz z opiekunem dr. inż. Krzysztofem Walasem z Wydziału Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki.

To dzięki nim podczas pokazów w Sali Wielkiej przemieszczał się robot, który brał udział w analogowej misji księżycowej oraz łaziki marsjańskie. Pan inż. Krzysztof Stężała i inż. Marcin Gendek opowiedzieli o swojej analogowej misji kosmicznej, mówili o percepcji, sterowaniu i sztucznej inteligencji w robotach. 

Podczas całego wydarzenia nasz czteronożny robot kroczący wskazywał zwiedzającym właściwy kierunek – a właściwy kierunek to Politechnika Poznańska i nikt już nie ma wątpliwości, że warto tu studiować.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w wydarzenie ze strony Politechniki Poznańskiej oraz Centrum Kultury Zamek!

Galeria z wydarzenia TUTAJ.

foto1

 

foto3

 

Foto i video – Organizacja Studencka PROgressio PROmotio

 

 

PL