1 07 2019

Debiut zespołu PUTrain w zawodach Railway Challenge

PUTrain to studencki zespół Politechniki Poznańskiej, który zbudował lokomotywę w skali 1:5,5 i wystartował w zawodach Railway Challenge w Wielkiej Brytanii.

Debiut studentów z zespołu PUTrain przyniósł specjalne wyróżnienie od sędziów - za oryginalny design, zastosowane materiały oraz innowacje, a także elegancję i estetykę zaprezentowanej lokomotywy.

Zawody Railway Challenge co roku odbywają się w brytyjskim Stapleford, gdzie tamtejsze Stowarzyszenie Miłośników Kolei udostępnia tor wraz z całą infrastrukturą. Ekipy zgłoszone do zawodów, reprezentujące uczelnie, kluby lub zakłady pracy z całego świata, stają w szranki, tocząc bój o zwycięstwo w konkursie na najlepszą lokomotywę. 

Podstawowym założeniem zawodów jest stworzenie prototypu lokomotywy, który startuje do przetargu rozpisanego przez dużą korporację. Zbudowane pojazdy mają poruszać się po torze o rozstawie 10 i ¼ cala, niemniej, zastosowane rozwiązania powinny być możliwe do odwzorowania w bardziej przemysłowych rozmiarach. W ramach zawodów odbywa się szereg konkurencji, zarówno na torze, jaki i poza nim. Na torze oceniana jest niezawodność lokomotywy, podatność utrzymaniowa, emitowany przez nią hałas, komfort jazdy, a także możliwość odzysku energii wytworzonej w trakcie hamowania. Dodatkowo drużyny muszą przedstawić swój projekt, a także przekonać jury, że to właśnie przez nich stworzony pojazd jest najlepszy, a ich oferta najkorzystniejsza.

Zdjęcia