5 09 2016

NOC NAUKOWCÓW 2016

Partnerzy Nocy Naukowców

NOC NAUKOWCÓW 2016

30 WRZEŚNIA 2016

Czy wiecie gdzie byli 30 września najlepsi odkrywcy, uczeni, badacze i wynalazcy? My wiemy - byli u nas, na Politechnice Poznańskiej. Zaprosili Was do swoich laboratoriów i pracowni, byście na własne oczy mogli się przekonać jak fascynującą mają pracę. Zaprosili Was do wspólnych eksperymentów i sprawili, że tej nocy staliście się jak oni - badacze dokonujący fascynujących naukowych odkryć. Poznaliście m.in. charyzmatycznego fizyka prowadzącego pokaz Fizyka Water Show od którego dowiedzieliście się jak można wywołać wiatr z butelki oraz poznacie sekrety żeglarzy; zobaczyliście ekipę szalonych chemików, którzy podczas pokazu KABOOM-Chemicy z innej bajki zaprowadzili Was do magicznej krainy wulkanów i lodu; w laboratorium Zimna zobaczyliście jak w kilka sekund można zamrozić wodę; przekonaliście się, że politechniczne roboty mają wiele wspólnego z najnowocześniejszymi operacjami medycznymi, poznaliście drużynę studentów, która zbudowała bolid wyścigowy, sprawdziliście czy macie siłę wykopu jak Ronaldo, zbudowaliście model robota z wykorzystaniem platformy Arduino, zwiedziliście  wirtualną fabrykę.

To tylko niewielki procent atrakcji, które czekały na Was podczas tegorocznej Nocy Naukowców. Bo przecież było jeszcze rysowanie komiksów, programowanie robotów, tworzenie konstrukcji z klocków Lego, konstruowanie baterii, budowanie samochodów...

Szczegółowy pogram znajduje się na www.nocnaukowcow.pl I pamiętajcie - nazwy dni różnią się między sobą: noc ma tylko jedną nazwę - Noc Naukowców!

Noc Naukowców - dla przypomnienia kilka faktów!

Co to jest

Noc Naukowców to europejska impreza odbywająca się tego samego dnia w całej Europie. Tej nocy naukowcy europejskich miast odchodzą od swoich poważnych projektów, by bawić się z publicznością i stworzyć obraz naukowca nowej ery. Stają się aktorami, showmanami, przewodnikami po laboratoriach. Uczestnicy natomiast mogą wcielić się w rolę naukowców i przeprowadzać naukowe eksperymenty.

Cel

Nadrzędnym celem imprezy jest zmiana wizerunku naukowca i zachęcenie młodzieży do podejmowania kariery naukowej, a także zbliżenie naukowców i społeczeństwa, stworzenie okazji do spotkania, poznania się i wspólnych działań, a wszystko to w atmosferze zabawy. 

Kiedy powstała

„Researchers' Night" powstała w 2005 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. Odbywa się raz do roku w krajach Unii Europejskiej. Noc Naukowców to impreza organizowana w Europie już po raz jedenasty, a w Poznaniu  po raz dziesiąty.

Gdzie się odbywa

W tym roku odbyła się w 300-u miastach w 24 krajach Europy i krajów sąsiednich.  A nasza Wielkopolska Noc Naukowców odbyła się na Politechnice Poznańskiej, Uniwersytecie Adama Mickiewicza, Uniwersytecie Przyrodniczym, Akademii Wychowania Fizycznego, Uniwersytecie Ekonomicznym i Poznańskim Centrum Superkomputerowo-sieciowym.

Odbiorcy

Zarówno całe rodziny, jak i  grupy szkolne, to impreza bez ograniczeń wiekowych. Z roku na rok zainteresowanie imprezą wzrasta, w 2015 r. poznańskie uczelnie odwiedziło około 50 tysięcy osób (z tego prawie 30 tysięcy odwiedziło Politechnikę Poznańską).

Szczegóły na www.nocnaukowcow.pl

Dziękujemy za udział!

Zdjęcia
Załączniki