Kierunki
Masz pytania?
Jeśli masz w sobie pasję i chęć kreowania oraz tworzenia praktycznego wcielania w życie nowoczesnych rozwiązań inżynierskich, to kierunek MECHANIKA I BUDOWA POJAZDÓW jest właśnie dla Ciebie!
Studia te przygotowują do przyszłej pracy zawodowej kształcąc umiejętności praktycznego wykonywania działań inżynierskich, a zwłaszcza wykorzystywania technik komputerowych w różnych obszarach działalności projektowej i eksploatacyjnej oraz realizacji procesów obsługowo-naprawczych, wytwórczych i badawczych występujących w różnych zawodach. Gwarantują pozyskanie wiedzy i warsztatu pracy inżynierskiej dostosowanego do wymagań rynku pracy, dobrym opanowaniem technik komputerowych, znajomością jednego języka obcego na poziomie B2, umiejętnością organizacji pracy własnej i kierowania zespołami ludzkimi w wybranym obszarze gospodarki rynkowej.
Absolwent tego kierunku może znaleźć zatrudnienie w pracowniach konstrukcyjnych, biurach projektowych i ośrodkach badawczych, w zakładach produkcyjnych i przedsiębiorstwach handlowych, a także w przedsiębiorstwach eksploatujących maszyny i urządzenia w różnych branżach przemysłu.
PIERWSZY STOPIEŃ STACJONARNE:
CZAS TRWANIA STUDIÓW:
- 3,5 roku (7 semestrów)
PREDYSPOZYCJE KANDYDATA:
- zainteresowanie twórczą pracą inżynierską
- gotowość rozwiązywania interdyscyplinarnych problemów technicznych i organizacyjnych
- zainteresowanie techniką i jej wyzwaniami
Pierwsze cztery semestry studiów obejmują przedmioty wspólne dla kierunku kształcenia – MECHANIKA I BUDOWA POJAZDÓW. Po 4. semestrze studenci wybierają przedmioty obieralne. Przedmioty obieralne łączone są w tzw. moduł, spośród których studenci mają do wyboru:
- Hybrydowe systemy napędowe
- Maszyny robocze
- Pojazdy autonomiczne
- Pojazdy samochodowe
- Pojazdy specjalizowane
- Pojazdy transportu masowego
UZYSKANY TYTUŁ ZAWODOWY:
- inżynier
Studia obejmują siedem semestrów zajęć.
Po ukończeniu studiów I stopnia inżynierskich absolwent dysponuje wiedzą i warsztatem pracy inżynierskiej stosownym do wymagań rynku pracy, w tym także dobrym opanowaniem technik komputerowych, znajomością jednego języka obcego na poziomie B2, umiejętnością organizacji pracy własnej i kierowania zespołami ludzkimi w wybranym obszarze gospodarki rynkowej. W celu łatwiejszej adaptacji do przyszłej pracy zawodowej podkreślono kształcenie umiejętności praktycznego wykonywania działań inżynierskich, a zwłaszcza wykorzystywania technik komputerowych w różnych obszarach działalności projektowej i eksploatacyjnej oraz w realizacji procesów obsługowo-naprawczych, wytwórczych i badawczych występujących w różnych zawodach.
Absolwent zdobywając tytuł inżyniera może znaleźć zatrudnienie w pracowniach konstrukcyjnych, biurach projektowych i ośrodkach badawczych, w zakładach produkcyjnych i przedsiębiorstwach handlowych, a także w przedsiębiorstwach eksploatujących maszyny i urządzenia w różnych branżach przemysłu. Będzie przygotowany do prowadzenia własnej działalności w sferze projektowania, wytwarzania i usług serwisowych, a także do pracy na następujących stanowiskach: konstruktor, menadżer produktu, specjalista ds. eksploatacji, doradca techniczno-handlowy, doradca serwisowy, rzeczoznawca.
Dla absolwentów kierunku MECHANIKA I BUDOWA POJAZDÓW możliwa jest również praca w branży energetyki cieplnej i odnawialnej jako projektanci systemów, maszyn i urządzeń energetycznych takich jak kotły, wymienniki ciepła, maszyny przepływowe (turbiny, sprężarki, pompy), odnawialne źródła energii (systemy solarne, pompy ciepła, turbiny wiatrowe i wodne) w elektrowniach, elektrociepłowniach oraz indywidualnych źródłach ciepła. Możliwe jest również rozpoczęcie kariery jako pracownicy laboratoriów badawczych i rozwojowych, praca w przedsiębiorstwach w działach R&D, a także projektowanie systemów pomiarowych wielkości mechanicznych oraz miernictwa cieplnego.
- Hybrydowe systemy napędowe
Studenci modułu hybrydowe systemy napędowe kształcą się w zakresie: silników spalinowych, badania i sterowania silników spalinowych, ich technologii budowy i eksploatacji, napędów hybrydowych, niskoemisyjnych układów napędowych, konstrukcji układów napędowych, silników i siłowni dużej mocy, wymiany ciepła i maszyn przepływowych, dynamiki mechanizmów korbowych oraz ochrony środowiska.
Absolwenci tego modułu posiadają umiejętności projektowania i stosowania układów napędowych (konwencjonalnych i hybrydowych), diagnozowania i monitorowania technicznych warunków eksploatacji silników spalinowych i hybrydowych układów napędowych, oceny oddziaływania układów napędowych na środowisko w tym prowadzenia badań emisji składników szkodliwych spalin, organizowania i prowadzenia badań w zakresie sterowania silnikami spalinowymi oraz hybrydowymi układami napędowymi, oceny projektowanych i eksploatowanych układów napędowych wraz z analizą przepływu energii w systemie napędowym.
Nabyte kwalifikacje są wykorzystywane w środkach transportu drogowego, kolejowego oraz morskiego. Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w firmach samochodowych na terenie województwa wielkopolskiego (m.in. grupa Volkswagen (Audi, Porsche, Skoda), Mercedes, Opel, Honda, Renault), w centrach serwisowo-diagnostycznych (np. John Deer), w działach kierowniczych producentów pojazdów (m.in. VW, Solaris Bus & Coach, MPK), bazach spedycyjnych (m.in. Raben, Schenker), biurach Strona 23 konstrukcyjnych (m.in. FEV) oraz w urzędach prawodawstwa i legislacji (m.in. Rzeczoznawcy, Urząd Miasta). (pełne nazwy firm?)
- Maszyny robocze
Studenci wybierający moduł Maszyny robocze kształcą się w zakresie projektowania, analizy oraz obsługi maszyn do robót ziemnych, drogowych, jak również maszyn rolniczych. Studenci zdobędą wiedzę w zakresie badań symulacyjnych (MES, DEM), pracy w środowiskach CAD oraz umiejętności twórczego rozwiązywania problemów konstrukcyjnych maszyn roboczych. Istotnym uzupełnieniem wiedzy teoretycznej są liczne wizyty studyjne i zajęcia praktyczne w siedzibach wiodących producentów maszyn budowlanych i rolniczych z całej Polski.
Absolwenci potrafią zaprojektować, dokonać analizy oraz przeprowadzić badania konstrukcji maszyn wykorzystywanych do prac ziemnych i drogowych. Posiadają również kwalifikacje do sprzedaży, obsługi oraz serwisu maszyn ciężkich z wykorzystaniem nowoczesnych metod pomiarowych oraz diagnostycznych.
- Pojazdy autonomiczne
Studenci modułu Pojazdy autonomiczne kształcą się w zakresie: budowy i eksploatacji pojazdów autonomicznych, teorii ruchu samochodu, systemów sterowania i autonomizacji pojazdów, mechatroniki w pojazdach autonomicznych, projektowania układów pojazdów autonomicznych oraz diagnostyki systemów pojazdów autonomicznych.
Absolwenci posiadają umiejętności praktyczne i wiedzę teoretyczną z zakresu podstaw projektowania, wytwarzania i eksploatacji pojazdów autonomicznych. Nabyte umiejętności mogą wykorzystać w pracy w zakresie eksploatacji pojazdów autonomicznych (np. w autoryzowanych stacjach obsługi, zakładach transportu publicznego, w zakresie rzeczoznawstwa, doradztwa, w firmach ubezpieczeniowych) oraz w pracy w biurach konstrukcyjnych i firmach szkoleniowych.
- Pojazdy samochodowe
Studenci modułu Pojazdy samochodowe kształcą się w zakresie: budowy i eksploatacji pojazdów samochodowych, teorii ruchu samochodu, projektowania układów samochodów z wykorzystaniem narzędzi komputerowych, elektroniki i elektrotechniki w pojazdach samochodowych, badań technicznych pojazdów oraz diagnostyki, obsługi i naprawy pojazdów samochodowych.
Absolwenci posiadają umiejętności praktyczne i wiedzę teoretyczną z zakresu projektowania, wytwarzania i eksploatacji pojazdów samochodowych, a mogą uzyskać dodatkowe wykształcenie w ramach kursu diagnosty samochodowego lub Studium podyplomowego podstaw rzeczoznawstwa w technice samochodowej. Nabyte umiejętności mogą wykorzystać w pracy w zakresie eksploatacji pojazdów samochodowych (np. w autoryzowanych stacjach obsługi samochodów osobowych i ciężarowych, zakładach transportu publicznego, w zakresie rzeczoznawstwa, doradztwa, w firmach ubezpieczeniowych) oraz w pracy w biurach konstrukcyjnych i firmach szkoleniowych.
- Pojazdy specjalizowane
Studenci modułu Pojazdy specjalizowane kształcą się w zakresie: podstaw chłodnictwa, ładunkoznawstwa, transportu i magazynowania towarów niebezpiecznych i sypkich, komputerowego projektowania pojazdów i nadwozi specjalizowanych w różnych systemach CAD/CAE oraz podstaw automatyki, diagnostyka i napraw pojazdów specjalizowanych.
Absolwenci posiadają umiejętności praktyczne i wiedzę teoretyczną z zakresu projektowania, eksploatacji i diagnostyki i napraw pojazdów specjalizowanych. Nabyte umiejętności mogą wykorzystać w pracy w firmach projektujących i obsługujących pojazdy specjalizowane ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów do przewozu artykułów szybkopsujących się.
- Pojazdy transportu masowego
Moduł kształcenia Pojazdy transportu masowego powstał z myślą o kształceniu inżynierów z zakresu projektowania i konstrukcji pojazdów szynowych oraz pojazdów drogowych (autobusy i trolejbusy), a także pojazdów transportu kombinowanego (specjalistycznych wagonów i naczep drogowych). Główny nacisk położony jest na projektowanie i konstruowanie pojazdów z wykorzystaniem narzędzi CAD/CAE, a także na modelowanie (systemy MBS) i badanie pojazdów oraz ich elementów na etapie projektowania, konstruowania, wytwarzania i eksploatacji.
Studenci mogą zapoznać się również z problematyką teorii ruchu i dynamiki pojazdów, technikami diagnozowania oraz metodami wnioskowania o stanie technicznym pojazdów, technikami naprawczymi pojazdów i ich podzespołów, bezpieczeństwem systemów i oceną ryzyka zagrożeń, wykorzystaniem pojazdów w systemach transportu kombinowanego i miejskiego oraz metodami analizy zagrożeń środowiska. Studenci mają także do wyboru szerokie spektrum ciekawych, dodatkowych aktywności, jak międzynarodowe wymiany studenckie w formie warsztatów czy Koło Naukowe Inżynierów Transportu Publicznego.
Ideą warsztatów są coroczne spotkania wyróżniających się studentów w Polsce, Holandii, Niemczech, Francji i na Ukrainie. Spotkania, współorganizowane przez studentów, odbywają się naprzemiennie w każdym z krajów i obejmują: wspólne wykłady, warsztaty poświęcone rozwiązywaniu bieżących problemów branży szynowej (case study), wizyty w przedsiębiorstwach produkujących tabor oraz w renomowanych ośrodkach badawczych.
SEMESTR 1:
- Matematyka
- Fizyka
- Prawo patentowe
- Materiały ceramiczne i kompozyty
- Chemia przemysłowa
- Podstawowe problemy ekologii
- Elektronika w maszynach i pojazdach
- Usługi biblioteczno-informacyjne
- Szkolenie BHP
- Prawa i obowiązki
SEMESTR 1 (przedmioty obieralne):
- Podstawy ekonomii lub Zarządzanie finansami
- Fizykochemia gazów lub Kinetyka cieczy i gazów
- Rysunek techniczny z elementami geometrii wykreślnej lub Podstawy zapisu konstrukcji
SEMESTR 2:
- Wybrane zagadnienia z matematyki
- Metaloznawstwo z obróbką cieplną
- Mechanika techniczna I
- Zagadnienia fizyki współczesnej
- Grafika komputerowa
- Inżynieria wspomagania osób niepełnosprawnych
- Ergonomia w budowie maszyn
- Metalurgia i odlewnictwo
- Wprowadzenie do mechatroniki
- Wychowanie fizyczne
SEMESTR 2 (przedmioty obieralne):
- Bezpieczeństwo pracy lub Sztuka autoprezentacji
- Zarządzanie czasem lub Zarządzanie Small Business'em
- Etyka w biznesie i dyplomacji lub Socjologia
SEMESTR 3:
- Wytrzymałość materiałów I
- Mechanika techniczna II
- Wprowadzenie do informatyki
- Komputerowe wspomaganie projektowania
- Materiały niemetalowe
- Metaloznawstwo maszyn i pojazdów
- Środowisko i ekologia
- Układy elektryczne maszyn i pojazdów
- Wychowanie fizyczne
SEMESTR 3 (przedmioty obieralne):
- Język angielski lub Język niemiecki
- Termodynamika lub Podstawy procesów cieplnych
SEMESTR 4:
- Wytrzymałość materiałów II
- Maszynoznawstwo
- Mechanika płynów
- Napędy hybrydowe
- Materiały eksploatacyjne
- Spajanie materiałów
- Urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne
SEMESTR 4 (przedmioty obieralne):
- Język angielski lub Język niemiecki
- Podstawy konstrukcji maszyn lub Podstawy projektowania elementów i zespołów maszyn
SEMESTR 5:
- Techniki informatyczne
- Napędy hydrauliczne i pneumatyczne
- Obróbka plastyczna
- Tribologia
- Automatyka i robotyka
- Pomiary wielkości mechanicznych
- Przygotowanie do prowadzenia badań naukowych
SEMESTR 5 (przedmioty obieralne):
- Podstawy konstrukcji układów napędowych lub Projektowanie zespołów napędowych
- Ramy i konstrukcje nośne cz. 1
- Ładunkoznawstwo
- Budowa pojazdów drogowych
- Budowa pojazdów samochodowych
- Teoria silników spalinowych
- Budowa pojazdów autonomicznych
- Układy transportowe
- Transport i magazynowanie towarów niebezpiecznych
- Teoria ruchu pojazdów drogowych
- Podstawy dynamiki samochodów
- Dynamika mechanizmów korbowych
- Podstawy dynamiki samochodów autonomicznych
SEMESTR 6:
- Silniki spalinowe
- Obróbka skrawaniem
- Metrologia warsztatowa
- Praca przejściowa
- Proseminarium
- Praktyka przeddyplomowa
SEMESTR 6 (przedmioty obieralne):
- Maszynoznawstwo maszyn roboczych
- Podstawy chłodnictwa
- Budowa pojazdów szynowych
- Projektowanie podukładów samochodów
- Wymiana ciepła i maszyny przepływowe
- Autonomizacja pojazdów
- Układy napędowe maszyn roboczych
- Projektowanie pojazdów specjalizowanych
- Teoria ruchu pojazdów szynowych
- Eksploatacja i materiały eksploatacyjne
- Układy hybrydowe dużej mocy
- Mechatronika w pojazdach autonomicznych
- Ciągniki i maszyny mobilne
- Transport i magazynowanie materiałów sypkich
- Zaplecze techniczne utrzymania pojazdów
- Badania techniczne pojazdów
- Ochrona środowiska
- Systemy sterowania pojazdami autonomicznymi
- Mechanika gruntów i ośrodków sypkich
- Ekoprojektowanie i ekotechnologie
- Techniki diagnozowania pojazdów
- Elektronika i elektrotechnika w pojazdach samochodowych
- Niskoemisyjne układy napędowe
- Projektowanie podukładów pojazdów autonomicznych
SEMESTR 7:
- Myślenie i działanie projektowe – Design Thinking
- Podstawy niezawodności
- Podstawy inżynierii bezpieczeństwa
- Wprowadzenie do logistyki
- Seminarium dyplomowe
SEMESTR 7 (przedmioty obieralne):
- Metodologia konstruowania maszyn roboczych
- Komputerowe wspomaganie projektowania nadwozi specjalizowanych
- Projektowanie pojazdów transportu masowego
- Diagnostyka, obsługa i naprawa pojazdów samochodowych
- Badania i sterowanie silników spalinowych
- Eksploatacja pojazdów autonomicznych
- Ramy i konstrukcje nośne cz. 2
- Automatyka, diagnostyka i naprawa pojazdów specjalizowanych
- Projektowanie procesów i systemów eksploatacji pojazdów
- Podstawy komputerowego wspomagania projektowania pojazdów
- Technologia budowy i eksploatacji silników spalinowych
- Diagnostyka systemów pojazdów autonomicznych
PIERWSZY STOPIEŃ NIESTACJONARNE:
CZAS TRWANIA STUDIÓW:
- 3,5 roku (7 semestrów)
PREDYSPOZYCJE KANDYDATA:
- zainteresowanie twórczą pracą inżynierską
- gotowość rozwiązywania interdyscyplinarnych problemów technicznych i organizacyjnych
- zainteresowanie techniką i jej wyzwaniami
Pierwsze cztery semestry studiów obejmują przedmioty wspólne dla kierunku kształcenia – MECHANIKA I BUDOWA POJAZDÓW. Po 4. semestrze studenci wybierają przedmioty obieralne. Przedmioty obieralne łączone są w tzw. moduł, spośród których studenci mają do wyboru:
- Hybrydowe systemy napędowe
- Maszyny robocze
- Pojazdy autonomiczne
- Pojazdy samochodowe
- Pojazdy specjalizowane
- Pojazdy transportu masowego
UZYSKANY TYTUŁ ZAWODOWY:
- inżynier
Studia obejmują siedem semestrów zajęć.
Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia inżynierskich absolwent dysponuje wiedzą i warsztatem pracy inżynierskiej stosownym do wymagań rynku pracy, w tym także dobrym opanowaniem technik komputerowych, znajomością jednego języka obcego na poziomie B2, umiejętnością organizacji pracy własnej i kierowania zespołami ludzkimi w wybranym obszarze gospodarki rynkowej. W celu łatwiejszej adaptacji do przyszłej pracy zawodowej podkreślono kształcenie umiejętności praktycznego wykonywania działań inżynierskich, a zwłaszcza wykorzystywania technik komputerowych w różnych obszarach działalności projektowej i eksploatacyjnej oraz w realizacji procesów obsługowo-naprawczych, wytwórczych i badawczych występujących w różnych zawodach. Absolwent zdobywając tytuł inżyniera może znaleźć zatrudnienie w pracowniach konstrukcyjnych, biurach projektowych i ośrodkach badawczych, w zakładach produkcyjnych i przedsiębiorstwach handlowych, a także w przedsiębiorstwach eksploatujących maszyny i urządzenia w różnych branżach przemysłu. Będzie przygotowany do prowadzenia własnej działalności w sferze projektowania, wytwarzania i usług serwisowych, a także do pracy na następujących stanowiskach: konstruktor, menadżer produktu, specjalista ds. eksploatacji, doradca techniczno-handlowy, doradca serwisowy, rzeczoznawca. Dla absolwentów kierunków możliwa jest również praca w branży energetyki cieplnej i odnawialnej jako projektanci systemów, maszyn i urządzeń energetycznych takich jak kotły, wymienniki ciepła, maszyny przepływowe (turbiny, sprężarki, pompy), odnawialne źródła energii (systemy solarne, pompy ciepła, turbiny wiatrowe i wodne) w elektrowniach, elektrociepłowniach oraz indywidualnych źródłach ciepła. Możliwe jest również rozpoczęcie kariery jako pracownicy laboratoriów badawczych i rozwojowych, praca w przedsiębiorstwach w działach R&D, a także projektowanie systemów pomiarowych wielkości mechanicznych oraz miernictwa cieplnego.
- Hybrydowe systemy napędowe
Studenci modułu hybrydowe systemy napędowe kształcą się w zakresie: silników spalinowych, badania i sterowania silników spalinowych, ich technologii budowy i eksploatacji, napędów hybrydowych, niskoemisyjnych układów napędowych, konstrukcji układów napędowych, silników i siłowni dużej mocy, wymiany ciepła i maszyn przepływowych, dynamiki mechanizmów korbowych oraz ochrony środowiska.
Absolwenci tego modułu posiadają umiejętności projektowania i stosowania układów napędowych (konwencjonalnych i hybrydowych), diagnozowania i monitorowania technicznych warunków eksploatacji silników spalinowych i hybrydowych układów napędowych, oceny oddziaływania układów napędowych na środowisko w tym prowadzenia badań emisji składników szkodliwych spalin, organizowania i prowadzenia badań w zakresie sterowania silnikami spalinowymi oraz hybrydowymi układami napędowymi, oceny projektowanych i eksploatowanych układów napędowych wraz z analizą przepływu energii w systemie napędowym. Nabyte kwalifikacje są wykorzystywane w środkach transportu drogowego, kolejowego oraz morskiego. Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w firmach samochodowych na terenie województwa wielkopolskiego (m.in. grupa Volkswagen (Audi, Porsche, Skoda), Mercedes, Opel, Honda, Renault), w centrach serwisowo-diagnostycznych (np. John Deer), w działach kierowniczych producentów pojazdów (m.in. VW, Solaris Bus & Coach, MPK), bazach spedycyjnych (m.in. Raben, Schenker), biurach Strona 23 konstrukcyjnych (m.in. FEV) oraz w urzędach prawodawstwa i legislacji (m.in. Rzeczoznawcy, Urząd Miasta).
- Maszyny robocze
Studenci wybierający moduł Maszyny robocze kształcą się w zakresie projektowania, analizy oraz obsługi maszyn do robót ziemnych, drogowych, jak również maszyn rolniczych. Studenci zdobędą wiedzę w zakresie badań symulacyjnych (MES, DEM), pracy w środowiskach CAD oraz umiejętności twórczego rozwiązywania problemów konstrukcyjnych maszyn roboczych. Istotnym uzupełnieniem wiedzy teoretycznej są liczne wizyty studyjne i zajęcia praktyczne w siedzibach wiodących producentów maszyn budowlanych i rolniczych z całej Polski.
Absolwenci potrafią zaprojektować, dokonać analizy oraz przeprowadzić badania konstrukcji maszyn wykorzystywanych do prac ziemnych i drogowych. Posiadają również kwalifikacje do sprzedaży, obsługi oraz serwisu maszyn ciężkich z wykorzystaniem nowoczesnych metod pomiarowych oraz diagnostycznych.
- Pojazdy autonomiczne
Studenci modułu Pojazdy autonomiczne kształcą się w zakresie: budowy i eksploatacji pojazdów autonomicznych, teorii ruchu samochodu, systemów sterowania i autonomizacji pojazdów, mechatroniki w pojazdach autonomicznych, projektowania układów pojazdów autonomicznych oraz diagnostyki systemów pojazdów autonomicznych.
Absolwenci posiadają umiejętności praktyczne i wiedzę teoretyczną z zakresu podstaw projektowania, wytwarzania i eksploatacji pojazdów autonomicznych. Nabyte umiejętności mogą wykorzystać w pracy w zakresie eksploatacji pojazdów autonomicznych (np. w autoryzowanych stacjach obsługi, zakładach transportu publicznego, w zakresie rzeczoznawstwa, doradztwa, w firmach ubezpieczeniowych) oraz w pracy w biurach konstrukcyjnych i firmach szkoleniowych.
- Pojazdy samochodowe
Studenci modułu Pojazdy samochodowe kształcą się w zakresie: budowy i eksploatacji pojazdów samochodowych, teorii ruchu samochodu, projektowania układów samochodów z wykorzystaniem narzędzi komputerowych, elektroniki i elektrotechniki w pojazdach samochodowych, badań technicznych pojazdów oraz diagnostyki, obsługi i naprawy pojazdów samochodowych.
Absolwenci posiadają umiejętności praktyczne i wiedzę teoretyczną z zakresu projektowania, wytwarzania i eksploatacji pojazdów samochodowych, a mogą uzyskać dodatkowe wykształcenie w ramach kursu diagnosty samochodowego lub Studium podyplomowego podstaw rzeczoznawstwa w technice samochodowej. Nabyte umiejętności mogą wykorzystać w pracy w zakresie eksploatacji pojazdów samochodowych (np. w autoryzowanych stacjach obsługi samochodów osobowych i ciężarowych, zakładach transportu publicznego, w zakresie rzeczoznawstwa, doradztwa, w firmach ubezpieczeniowych) oraz w pracy w biurach konstrukcyjnych i firmach szkoleniowych.
- Pojazdy specjalizowane
Studenci modułu Pojazdy specjalizowane kształcą się w zakresie: podstaw chłodnictwa, ładunkoznawstwa, transportu i magazynowania towarów niebezpiecznych i sypkich, komputerowego projektowania pojazdów i nadwozi specjalizowanych w różnych systemach CAD/CAE oraz podstaw automatyki, diagnostyka i napraw pojazdów specjalizowanych.
Absolwenci posiadają umiejętności praktyczne i wiedzę teoretyczną z zakresu projektowania, eksploatacji i diagnostyki i napraw pojazdów specjalizowanych. Nabyte umiejętności mogą wykorzystać w pracy w firmach projektujących i obsługujących pojazdy specjalizowane ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów do przewozu artykułów szybkopsujących się.
- Pojazdy transportu masowego
Moduł kształcenia Pojazdy transportu masowego powstał z myślą o kształceniu inżynierów z zakresu projektowania i konstrukcji pojazdów szynowych oraz pojazdów drogowych (autobusy i trolejbusy), a także pojazdów transportu kombinowanego (specjalistycznych wagonów i naczep drogowych). Główny nacisk położony jest na projektowanie i konstruowanie pojazdów z wykorzystaniem narzędzi CAD/CAE, a także na modelowanie (systemy MBS) i badanie pojazdów oraz ich elementów na etapie projektowania, konstruowania, wytwarzania i eksploatacji. Studenci mogą zapoznać się również z problematyką teorii ruchu i dynamiki pojazdów, technikami diagnozowania oraz metodami wnioskowania o stanie technicznym pojazdów, technikami naprawczymi pojazdów i ich podzespołów, bezpieczeństwem systemów i oceną ryzyka zagrożeń, wykorzystaniem pojazdów w systemach transportu kombinowanego i miejskiego oraz metodami analizy zagrożeń środowiska. Studenci mają także do wyboru szerokie spektrum ciekawych, dodatkowych aktywności, jak międzynarodowe wymiany studenckie w formie warsztatów czy Koło Naukowe Inżynierów Transportu Publicznego. Ideą warsztatów są coroczne spotkania wyróżniających się studentów w Polsce, Holandii, Niemczech, Francji i na Ukrainie. Spotkania, współorganizowane przez studentów, odbywają się naprzemiennie w każdym z krajów i obejmują: wspólne wykłady, warsztaty poświęcone rozwiązywaniu bieżących problemów branży szynowej (case study), wizyty w przedsiębiorstwach produkujących tabor oraz w renomowanych ośrodkach badawczych.
DRUGI STOPIEŃ STACJONARNE
CZAS TRWANIA STUDIÓW:
- 1,5 roku (3 semestry)
SPECJALNOŚCI:
- Hybrydowe systemy napędowe
- Maszyny robocze
- Pojazdy chłodnicze
- Pojazdy samochodowe
- Pojazdy szynowe
- Product Engineering (studia w języku angielskim)
PREDYSPOZYCJE KANDYDATA:
- zainteresowanie twórczą pracą w technice
- gotowość rozwiązywania interdyscyplinarnych problemów technicznych i organizacyjnych
- zainteresowanie techniką i jej wyzwaniami
UZYSKANY TYTUŁ ZAWODOWY:
- magister inżynier
- Hybrydowe systemy napędowe
Studenci specjalności Hybrydowe systemy napędowe na drugim stopniu kształcą się w zakresie: układów napędów hybrydowych w tym także doładowania silników spalinowych, problematyki hydrodynamicznego smarowania i łożyskowania, diagnostyki napędów alternatywnych, zarządzania energią takich napędów, metodyki badań emisyjnych napędów hybrydowych, pokładowych systemów diagnostycznych, nanomateriałów w budowie spalinowych oraz w zakresie prac modelowych i symulacyjnych: układów napędowych konwencjonalnych i hybrydowych, a także wybranych metod obliczania układów silników spalinowych.
Absolwenci tej specjalności posiadają umiejętność rozwiązywania problemów decyzyjnych w zakresie: projektowania i eksploatacji silników spalinowych i hybrydowych układów napędowych, diagnozowania i monitorowania technicznych warunków eksploatacji silników spalinowych i hybrydowych układów napędowych, organizacji i prowadzenia badań w zakresie oddziaływania układów napędowych na środowisko w tym prowadzenia badań emisji składników szkodliwych spalin oraz analiz energetycznych napędów hybrydowych w ramach transferu energii, prowadzenia badań w zakresie modelowania i symulacji dotyczących sterowania silnikami spalinowymi oraz hybrydowymi układami napędowymi, oceny projektowanych i eksploatowanych układów silników spalinowych i napędów.
Studenci uczestniczą w cyklicznych wyjazdach na targi motoryzacyjne (np. Genewa) lub do innych centrów motoryzacyjnych (np. Muzeum BMW w Monachium). Nabyte kwalifikacje są wykorzystywane podczas projektowania, eksploatacji i oceny wykorzystania układów napędowych w środkach transportu drogowego (osobowego oraz ciężarowego), kolejowego, a także morskiego.
- Maszyny robocze
Studenci wybierający specjalność Maszyny robocze kształcą się w zakresie obsługi, naprawy oraz certyfikacji maszyn zgodnie z obowiązującymi normami, która pozwala na wprowadzenie urządzenia lub maszyny do sprzedaży. Istotnym elementem kształcenia jest zapoznanie studentów z metodą projektowania maszyn roboczych uwzględniającą podstawowe etapy cyklu życia obiektu technicznego. Studenci w ramach realizacji prac dyplomowych mają możliwość rozwiązywania problemów konstrukcyjnych i technologicznych we współpracy z firmami produkującymi nowoczesne maszyny robocze.
Absolwenci posiadają wiedzę związaną z oceną aktualnego stanu technicznego maszyny roboczej, możliwymi modyfikacjami pozwalającymi na usprawnienie konstrukcji i funkcjonowania obiektów technicznych z grupy maszyny robocze i rolnicze.
- Pojazdy chłodnicze
Studenci wybierający tę specjalność zdobywają wiedzę o surowcach przetwarzanych przez przemysł spożywczy oraz poznają procesy przetwórcze (mechaniczne, cieplne, chłodnicze i chemiczne). Zapoznają się ze sposobami pakowania oraz przechowywania żywności. Poznają systemy zapewniania bezpieczeństwa konsumentom żywności np. system HACCP. Wiele procesów przetwórczych, a także przechowalniczych realizowanych jest w obniżonych temperaturach, dlatego tak ważna jest wiedza z zakresu chłodnictwa. W trakcie zajęć studenci poznają budowę urządzeń chłodniczych: sprężarkowych, absorpcyjnych i strumieniowych oraz zasady bilansowania obiektów chłodniczych.
Oprócz zajęć teoretycznych oferujemy studentom zajęcia laboratoryjne, projektowe, praktyczne w zakładach produkcyjnych, staże oraz praktyki zawodowe. Istnieje możliwość uczestnictwa w pracach badawczych realizowanych w Zakładzie Maszyn Spożywczych i Transportu Żywności. Podczas studiów uczestnicy uzyskają wiedzę teoretyczną i praktyczną dotyczącą wymienionych powyżej zagadnień, dodatkowo doskonalą się w obsłudze oprogramowania usprawniającego prace projektowe i badawcze. Dla studentów tej specjalności przewidujemy realizację z Fundacją Ochrony Klimatu PROZON z Warszawy kursu przygotowawczego i egzaminu na uprawnienia F-gazowe, upoważniające do wykonywania prac na terenie Unii Europejskiej, przy urządzeniach i instalacjach chłodniczych napełnionych substancjami kontrolowanymi (większość stosowanych aktualnie czynników chłodniczych z wyłączeniem amoniaku i dwutlenku węgla).
Absolwenci mogą być zatrudnieni w zakładach projektujących i wykonujących maszyny i urządzenia dla przemysłu spożywczego i przemysłów pokrewnych (chemicznego, farmaceutycznego), w zakładach wytwarzających żywność, w firmach serwisujących zakłady spożywcze, w zakładach projektujących i budujących obiekty i urządzenia chłodnicze oraz klimatyzacyjne, w serwisach chłodniczych i klimatyzacyjnych. Należy zaznaczyć, że firmy o takich profilach działalności znajdują się na terenie całego kraju nawet w niewielkich miejscowościach np. Kotlin, Pudliszki.
- Pojazdy samochodowe
Studenci specjalności Pojazdy samochodowe na studiach drugiego stopnia, kształcą się w zakresie metod badań symulacyjnych i eksperymentalnych pojazdów samochodowych (symulacyjne badania ruchu pojazdów oraz badania, diagnostyka pojazdów), nowoczesnych elektronicznych systemów sterowania stosowanych we współczesnych pojazdach (np. systemy bezpieczeństwa i komfortu, systemy sterowania w pojazdach samochodowych. Zdobywają również rozszerzoną wiedzę dotyczącą eksploatacji pojazdów samochodowych – modelowania i symulacji procesów eksploatacyjnych oraz niezawodności pojazdów. Studenci zapoznają się z projektowaniem i wytwarzaniem pojazdów, a także poszerzą wiedzę odnośnie ekonomii, organizacji i zarządzania.
Absolwenci studiów drugiego stopnia mogą wykorzystywać nabyte kwalifikacje m.in. w obszarach pracy dla konstruktorów (biura konstrukcyjne producentów pojazdów (np. Man, Solaris, Volkswagen), biurach konstrukcyjnych producentów nadwozi i przyczep (np. Wielton), biurach konstrukcyjnych firm międzynarodowych (np. TRW Automotive, Wabco, Delphi), pracy w eksploatacji (w autoryzowanych stacjach obsługi samochodów osobowych i ciężarowych – handel, obsługa, diagnostyka, naprawy, stacjach kontroli pojazdów, w zakładach transportu publicznego, w firmach zajmujących się rzeczoznawstwem, doradztwem, ubezpieczeniem, w administracji państwowej), w pracy dydaktycznej i naukowo-badawczej (firmy szkoleniowe, średnie i zawodowe szkoły samochodowe, na uczelni, w ośrodkach naukowo-badawczych, np. Sieć Badawcza Łukasiewicz). Absolwenci mogą uzyskać dodatkowe wykształcenie np. kurs diagnosty samochodowego czy szkolenia producentów części i ich dystrybutorów.
- Pojazdy szynowe
Pojazdy szynowe, zarówno kolejowe, jak i tramwajowe wspólnie z pojazdami drogowymi oraz samolotami, bezpośrednio wpływają na zapewnienie właściwego działania systemu transportowego i gospodarczego każdego kraju. W odniesieniu do pozostałych pojazdów czy samolotów, pojazdy szynowe cechuje najmniejszy negatywny wpływ oddziaływania na środowisko naturalne. Koleje dużych prędkości skutecznie konkurują z transportem lotniczym oraz drogowym. Transport szynowy jest podstawową gałęzią w codziennym funkcjonowaniu.
Prowadzona polityka Unii Europejskiej oraz Polski wspiera transport ekologiczny, a zwłaszcza miejski transport szynowy. Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom rynku, jako pierwsi w Polsce oferujemy specjalność Pojazdy szynowe na studiach II stopnia. W ramach specjalności studenci zdobywają wiedzę ogólną i szczegółową na temat nowoczesnych pojazdów szynowych. Główny nacisk położony jest na projektowanie i konstruowanie pojazdów z wykorzystaniem narzędzi CAD/CAE, a także na modelowanie i badanie pojazdów oraz ich elementów na wszystkich etapach cyklu życia. Studenci zapoznają się z układami biegowymi nowoczesnych pojazdów szynowych, jak również technikami wytwarzania i diagnozowania pojazdów i ich elementów. Zdobędą również wiedzę w zakresie analiz RAMS pojazdów szynowych, wykorzystania pojazdów w systemach transportu kombinowanego i miejskiego oraz poznają najnowsze trendy związane z wzornictwem przemysłowym nowoczesnych pojazdów szynowych.
Położenie Politechniki Poznańskiej w pobliżu ośrodków przemysłowych i badawczych działających w branży transportu szynowego oraz ścisła współpraca z przedsiębiorstwami, umożliwi studentom podjęcie pracy jeszcze w trakcie procesu kształcenia. Na specjalności Pojazdy szynowe gwarantowany jest cykl staży lub praktyk zawodowych u renomowanych producentów taboru, a także przewoźników miejskich i kolejowych. W programie interdyscyplinarnej specjalności położono szczególny nacisk na praktyczny aspekt zdobywanej wiedzy. W ramach specjalności prowadzone są prace dyplomowe związane z konstrukcją, diagnostyką i eksploatacją pojazdów szynowych. Powszechny jest praktyczny charakter tych prac, które najczęściej związane są bezpośrednio z rzeczywistym obiektem badań. Odpowiadają one zazwyczaj na konkretne potrzeby przemysłu. Pierwszeństwo w wyborze tematu ma przeważnie dyplomant, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami badawczymi i perspektywami przyszłej pracy zawodowej.
Absolwent tej specjalności jest przygotowany do samodzielnego stosowania analitycznych i eksperymentalnych metod badawczych na etapie projektowania, konstruowania, wytwarzania i użytkowania pojazdów szynowych. Domeną absolwenta jest wszechstronne przygotowanie do projektowania pojazdów i ich elementów oraz wykonania badań prototypowych i eksploatacyjnych opracowanych konstrukcji tak metodami numerycznymi, jak i eksperymentalnymi.
- Product Engineering
Specjalność Product Engineering (Inżynieria produktu) jest wykładana na studiach drugiego stopnia w języku angielskim. Studenci tej specjalności kształcą się w zakresie zagadnień związanych z wieloaspektowym kształtowaniem i ewaluacją cyklu życia obiektów technicznych (np. maszyn i pojazdów), w tym w zakresie: materiałów inżynierskich i inżynierii powierzchni, mechaniki i wytrzymałości konstrukcji, mechaniki płynów i termodynamiki, modelowania systemów mechanicznych, technologii budowy maszyn, CAD, jak również marketingu, inżynierii jakości i usług, ekotechnologii, zarządzania cyklem życia z uwzględnieniem aspektów ekologicznych, ekonomicznych i społecznych oraz ekoprojektowania.
Absolwenci tej specjalności są przygotowani nie tylko do twórczego, wieloaspektowego kształtowania cykli życia obiektów technicznych, ale również do oceny interakcji tych cykli życia z otaczającym światem w szerszej perspektywie. Posiadają umiejętności projektowania i oceny różnorodnych aspektów cykli życia obiektów technicznych, projektowania technologii, procesów i operacji technologicznych, doboru materiałów konstrukcyjnych z wykorzystaniem informatycznych narzędzi wspomagających, z uwzględnieniem wymagań w zakresie przyjazności środowiskowej, marketingu i uwarunkowań społecznych. Nabyte kwalifikacje są wykorzystywane w przedsiębiorstwach produkcyjnych z branży technicznej, ze szczególnym uwzględnieniem branży automotive. Dodatkową korzyścią jest praca w interdyscyplinarnym, wielonarodowym i wielokulturowym zespole studenckim oraz codzienny intensywny kontakt z językiem angielskim, zwłaszcza w zastosowaniach technicznych.
SEMESTR 1:
- Mechanika analityczna
- Matematyka stosowana i metody matematyczne
- Aspekty fizyki XXI wieku
- Termodynamika techniczna
- Języki programowania
- Inżynieria powierzchni
- Dobór materiałów na elementy konstrukcyjne
- Wytrzymałość konstrukcji mechanicznych
- Zarządzanie procesami projektowymi
- Trening umiejętności menedżerskich
- Praktyka przeddyplomowa
SEMESTR 1 (przedmioty obieralne):
- Język obcy
SPECJALNOŚĆ: POJAZDY CHŁODNICZE
- Opakowania
- Projektowanie nadwozi pojazdów chłodniczych
- Biochemiczne aspekty przewozu żywności
- Magazyny specjalne
SPECJALNOŚĆ: MASZYNY ROBOCZE
- Technologie robót ziemnych i drogowych
- Podstawy eksploatacji maszyn roboczych
- Robotyka w technice
SPECJALNOŚĆ: POJAZDY SZYNOWE
- Układy biegowe pojazdów szynowych
- Podstawy dynamiki pojazdów
- Metody i wnioskowanie w diagnostyce pojazdów
- Techniki wytwarzania pojazdów szynowych
- Normy i rozporządzenia dla pojazdów szynowych
SPECJALNOŚĆ: POJAZDY SAMOCHODOWE
- Homologacja pojazdów samochodowych
- Budowa nadwozi
- Wyposażenie nadwozi samochodów
- Zarządzanie projektem konstrukcyjnym
- Projektowanie nadwozi samochodów
SPECJALNOŚĆ: HYBRYDOWE SYSTEMY NAPĘDOWE
- Układy napędów hybrydowych
- Diagnostyka napędów alternatywnych
- Zarządzanie energią w napędach
SPECJALNOŚĆ: PRODUCT ENGINEERING
- Ecological evaluation tools - Narzędzia oceny ekologicznej
- Ecotechnologies - Ekotechnologie
- Marketing - Marketing
- Foundations of innovatity - Podstawy innowacyjności
SEMESTR 2:
- Zarządzanie jakością
- Mechanika płynów
- Modelowanie układów mechanicznych
- Zaawansowane metody komputerowego wspomagania projektowania
- Technologia maszyn
- Paliwa i smary
SEMESTR 2 (przedmioty obieralne):
- Język obcy
SPECJALNOŚĆ: POJAZDY CHŁODNICZE
- Chłodnictwo w przechowalnictwie i transporcie
- Pojazdy do transportu towarów specjalnych
- Materiały i technologie w produkcji i obrocie żywnością
- Praca przejściowa
- Język obcy (specjalistyczny)
SPECJALNOŚĆ: MASZYNY ROBOCZE
- Ochrona środowiska
- Metodologia konstruowania maszyn do robót ziemnych i drogowych
- Podstawy systemów drogowych i komunalnych
- Praca przejściowa
- Systemy mechatroniczne w maszynach roboczych
- Język obcy (specjalistyczny)
SPECJALNOŚĆ: POJAZDY SZYNOWE
- Analizy wytrzymałościowe pojazdów szynowych
- Eksperymentalne metody badania pojazdów
- Symulacyjne analizy dynamiki pojazdów szynowych
- Praca przejściowa
- Język obcy (specjalistyczny)
SPECJALNOŚĆ: POJAZDY SAMOCHODOWE
- Bezpieczeństwo bierne pojazdów
- Obliczenia komputerowe w projektowaniu nadwozi
- Materiały i technologie w wytwarzaniu nadwozi samochodów
- Eksperymentalne badania pojazdów
- Samochody elektryczne
- Praca przejściowa
- Język obcy (specjalistyczny)
SPECJALNOŚĆ: HYBRYDOWE SYSTEMY NAPĘDOWE
- Doładowanie silników spalinowych
- Problemy hydrodynamicznego smarowania i łożyska
- Metodyka badań emisyjnych napędów hybrydowych
- Zarządzanie energią w napędach
- Praca przejściowa
- Język obcy (specjalistyczny)
SPECJALNOŚĆ: PRODUCT ENGINEERING
- Services engineering - Inżynieria usług
- Intellectual property and customer protection - Własność intelektualna i ochrona klienta
- Life cycle management - Zarządzanie cyklem życia
- Ecodesign – Ekoprojektowanie
- Interim paper - Praca przejściowa
- Proseminar - Proseminarium
SEMESTR 3:
- Przedsiębiorczość innowacyjna
- Ergonomia a bezpieczeństwo
SEMESTR 3 (przedmioty obieralne):
- Zarządzanie finansami lub Zarządzanie Small Business'em
SPECJALNOŚĆ: POJAZDY CHŁODNICZE
- Łańcuchy dostaw żywności
- Zarządzanie cyklem życia produktu
- Inżynieria odnowy pojazdów chłodniczych
- Alternatywne metody transportu chłodniczego
- Seminarium dyplomowe
- Przygotowanie do badań naukowych (praca dyplomowa)
SPECJALNOŚĆ: MASZYNY ROBOCZE
- Normy techn. i prawne w budowie, eksploatacji i obrocie maszynami roboczymi
- Metodologia konstruowania maszyn do robót ziemnych i drogowych
- Jakość w projektowaniu maszyn do robót ziemnych i drogowych
- Badania i atestacja maszyn roboczych
- Przygotowanie do badań naukowych (praca dyplomowa)
- Seminarium dyplomowe
SPECJALNOŚĆ: POJAZDY SZYNOWE
- Analizy RAMS pojazdów szynowych
- Drgania i hałas w transporcie szynowym
- Wzornictwo przemysłowe w projektowaniu pojazdów
- Pojazdy i systemy transportu kombinowanego
- Pojazdy i systemy szynowego transportu miejskiego
- Przygotowanie do badań naukowych (praca dyplomowa)
- Seminarium dyplomowe
SPECJALNOŚĆ: POJAZDY SAMOCHODOWE
- Kształtowanie trwałości i niezawodności pojazdów
- Symulacyjne badania dynamiki pojazdów
- Systemy sterowania w pojazdach samochodowych
- Przygotowanie do badań naukowych (praca dyplomowa)
- Seminarium dyplomowe
SPECJALNOŚĆ: HYBRYDOWE SYSTEMY NAPĘDOWE
- Modelowanie i symulacja procesów silnikowych
- Pokładowe systemy diagnostyczne
- Wybrane metody obliczania układów silników spalinowych
- Nanomateriały w budowie silników spalinowych
- Przygotowanie do badań naukowych (praca dyplomowa)
- Seminarium dyplomowe
SPECJALNOŚĆ: PRODUCT ENGINEERING
- Modern management systems - Współczesne systemy zarządzania
- Project management - Zarządzanie projektami
- Life cycle costing - Rachunek kosztów cyklu życia
- Corporate culture and communication - Kultura organizacyjna i komunikacyjna
- Preparation for research (diploma thesis) - Przygotowanie do badań naukowych (praca dyplomowa)
- Diploma seminar - Seminarium dyplomowe
DRUGI STOPIEŃ NIESTACJONARNE:
CZAS TRWANIA STUDIÓW:
- 1,5 roku (3 semestry)
SPECJALNOŚCI:
- Hybrydowe systemy napędowe
- Maszyny robocze
- Pojazdy chłodnicze
- Pojazdy samochodowe
- Pojazdy szynowe
PREDYSPOZYCJE KANDYDATA:
- zainteresowanie twórczą pracą w technice
- gotowość rozwiązywania interdyscyplinarnych problemów technicznych i organizacyjnych
- zainteresowanie techniką i jej wyzwaniami
UZYSKANY TYTUŁ ZAWODOWY:
- magister inżynier
- Hybrydowe systemy napędowe
Studenci specjalności Hybrydowe systemy napędowe na drugim stopniu kształcą się w zakresie: układów napędów hybrydowych w tym także doładowania silników spalinowych, problematyki hydrodynamicznego smarowania i łożyskowania, diagnostyki napędów alternatywnych, zarządzania energią takich napędów, metodyki badań emisyjnych napędów hybrydowych, pokładowych systemów diagnostycznych, nanomateriałów w budowie spalinowych oraz w zakresie prac modelowych i symulacyjnych: układów napędowych konwencjonalnych i hybrydowych, a także wybranych metod obliczania układów silników spalinowych.
Absolwenci tej specjalności posiadają umiejętność rozwiązywania problemów decyzyjnych w zakresie: projektowania i eksploatacji silników spalinowych i hybrydowych układów napędowych, diagnozowania i monitorowania technicznych warunków eksploatacji silników spalinowych i hybrydowych układów napędowych, organizacji i prowadzenia badań w zakresie oddziaływania układów napędowych na środowisko w tym prowadzenia badań emisji składników szkodliwych spalin oraz analiz energetycznych napędów hybrydowych w ramach transferu energii, prowadzenia badań w zakresie modelowania i symulacji dotyczących sterowania silnikami spalinowymi oraz hybrydowymi układami napędowymi, oceny projektowanych i eksploatowanych układów silników spalinowych i napędów. Studenci uczestniczą w cyklicznych wyjazdach na targi motoryzacyjne (np. Genewa) lub do innych centrów motoryzacyjnych (np. Muzeum BMW w Monachium). Nabyte kwalifikacje są wykorzystywane podczas projektowania, eksploatacji i oceny wykorzystania układów napędowych w środkach transportu drogowego (osobowego oraz ciężarowego), kolejowego, a także morskiego.
- Maszyny robocze
Studenci wybierający specjalność Maszyny robocze kształcą się w zakresie obsługi, naprawy oraz certyfikacji maszyn zgodnie z obowiązującymi normami, która pozwala na wprowadzenie urządzenia lub maszyny do sprzedaży. Istotnym elementem kształcenia jest zapoznanie studentów z metodą projektowania maszyn roboczych uwzględniającą podstawowe etapy cyklu życia obiektu technicznego. Studenci w ramach realizacji prac dyplomowych mają możliwość rozwiązywania problemów konstrukcyjnych i technologicznych we współpracy z firmami produkującymi nowoczesne maszyny robocze.
Absolwenci posiadają wiedzę związaną z oceną aktualnego stanu technicznego maszyny roboczej, możliwymi modyfikacjami pozwalającymi na usprawnienie konstrukcji i funkcjonowania obiektów technicznych z grupy maszyny robocze i rolnicze.
- Pojazdy chłodnicze
Studenci wybierający tę specjalność zdobywają wiedzę o surowcach przetwarzanych przez przemysł spożywczy oraz poznają procesy przetwórcze (mechaniczne, cieplne, chłodnicze i chemiczne). Zapoznają się ze sposobami pakowania oraz przechowywania żywności. Poznają systemy zapewniania bezpieczeństwa konsumentom żywności np. system HACCP. Wiele procesów przetwórczych, a także przechowalniczych realizowanych jest w obniżonych temperaturach, dlatego tak ważna jest wiedza z zakresu chłodnictwa. W trakcie zajęć studenci poznają budowę urządzeń chłodniczych: sprężarkowych, absorpcyjnych i strumieniowych oraz zasady bilansowania obiektów chłodniczych. Oprócz zajęć teoretycznych oferujemy studentom zajęcia laboratoryjne, projektowe, praktyczne w zakładach produkcyjnych, staże oraz praktyki zawodowe. Istnieje możliwość uczestnictwa w pracach badawczych realizowanych w Zakładzie Maszyn Spożywczych i Transportu Żywności. Podczas studiów uczestnicy uzyskają wiedzę teoretyczną i praktyczną dotyczącą wymienionych powyżej zagadnień, dodatkowo doskonalą się w obsłudze oprogramowania usprawniającego prace projektowe i badawcze. Dla studentów tej specjalności przewidujemy realizację z Fundacją Ochrony Klimatu PROZON z Warszawy kursu przygotowawczego i egzaminu na uprawnienia F-gazowe, upoważniające do wykonywania prac na terenie Unii Europejskiej, przy urządzeniach i instalacjach chłodniczych napełnionych substancjami kontrolowanymi (większość stosowanych aktualnie czynników chłodniczych z wyłączeniem amoniaku i dwutlenku węgla).
Absolwenci mogą być zatrudnieni w zakładach projektujących i wykonujących maszyny i urządzenia dla przemysłu spożywczego i przemysłów pokrewnych (chemicznego, farmaceutycznego), w zakładach wytwarzających żywność, w firmach serwisujących zakłady spożywcze, w zakładach projektujących i budujących obiekty i urządzenia chłodnicze oraz klimatyzacyjne, w serwisach chłodniczych i klimatyzacyjnych. Należy zaznaczyć, że firmy o takich profilach działalności znajdują się na terenie całego kraju nawet w niewielkich miejscowościach np. Kotlin, Pudliszki.
- Pojazdy samochodowe
Studenci specjalności Pojazdy samochodowe na studiach drugiego stopnia, kształcą się w zakresie metod badań symulacyjnych i eksperymentalnych pojazdów samochodowych (symulacyjne badania ruchu pojazdów oraz badania, diagnostyka pojazdów), nowoczesnych elektronicznych systemów sterowania stosowanych we współczesnych pojazdach (np. systemy bezpieczeństwa i komfortu, systemy sterowania w pojazdach samochodowych. Zdobywają również rozszerzoną wiedzę dotyczącą eksploatacji pojazdów samochodowych – modelowania i symulacji procesów eksploatacyjnych oraz niezawodności pojazdów. Studenci zapoznają się z projektowaniem i wytwarzaniem pojazdów, a także poszerzą wiedzę odnośnie ekonomii, organizacji i zarządzania.
Absolwenci studiów drugiego stopnia mogą wykorzystywać nabyte kwalifikacje m.in. w obszarach pracy dla konstruktorów (biura konstrukcyjne producentów pojazdów (np. Man, Solaris, Volkswagen), biurach konstrukcyjnych producentów nadwozi i przyczep (np. Wielton), biurach konstrukcyjnych firm międzynarodowych (np. TRW Automotive, Wabco, Delphi), pracy w eksploatacji (w autoryzowanych stacjach obsługi samochodów osobowych i ciężarowych – handel, obsługa, diagnostyka, naprawy, stacjach kontroli pojazdów, w zakładach transportu publicznego, w firmach zajmujących się rzeczoznawstwem, doradztwem, ubezpieczeniem, w administracji państwowej), w pracy dydaktycznej i naukowo-badawczej (firmy szkoleniowe, średnie i zawodowe szkoły samochodowe, na uczelni, w ośrodkach naukowo-badawczych, np. Sieć Badawcza Łukasiewicz). Absolwenci mogą uzyskać dodatkowe wykształcenie np. kurs diagnosty samochodowego czy szkolenia producentów części i ich dystrybutorów.
- Pojazdy szynowe
Pojazdy szynowe, zarówno kolejowe, jak i tramwajowe wspólnie z pojazdami drogowymi oraz samolotami, bezpośrednio wpływają na zapewnienie właściwego działania systemu transportowego i gospodarczego każdego kraju. W odniesieniu do pozostałych pojazdów czy samolotów, pojazdy szynowe cechuje najmniejszy negatywny wpływ oddziaływania na środowisko naturalne. Koleje dużych prędkości skutecznie konkurują z transportem lotniczym oraz drogowym. Transport szynowy jest podstawową gałęzią w codziennym funkcjonowaniu. Prowadzona polityka Unii Europejskiej oraz Polski wspiera transport ekologiczny, a zwłaszcza miejski transport szynowy. Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom rynku, jako pierwsi w Polsce oferujemy specjalność Pojazdy szynowe na studiach II stopnia. W ramach specjalności studenci zdobywają wiedzę ogólną i szczegółową na temat nowoczesnych pojazdów szynowych. Główny nacisk położony jest na projektowanie i konstruowanie pojazdów z wykorzystaniem narzędzi CAD/CAE, a także na modelowanie i badanie pojazdów oraz ich elementów na wszystkich etapach cyklu życia. Studenci zapoznają się z układami biegowymi nowoczesnych pojazdów szynowych, jak również technikami wytwarzania i diagnozowania pojazdów i ich elementów. Zdobędą również wiedzę w zakresie analiz RAMS pojazdów szynowych, wykorzystania pojazdów w systemach transportu kombinowanego i miejskiego oraz poznają najnowsze trendy związane z wzornictwem przemysłowym nowoczesnych pojazdów szynowych. Położenie Politechniki Poznańskiej w pobliżu ośrodków przemysłowych i badawczych działających w branży transportu szynowego oraz ścisła współpraca z przedsiębiorstwami, umożliwi studentom podjęcie pracy jeszcze w trakcie procesu kształcenia. Na specjalności Pojazdy szynowe gwarantowany jest cykl staży lub praktyk zawodowych u renomowanych producentów taboru, a także przewoźników miejskich i kolejowych. W programie interdyscyplinarnej specjalności położono szczególny nacisk na praktyczny aspekt zdobywanej wiedzy. W ramach specjalności prowadzone są prace dyplomowe związane z konstrukcją, diagnostyką i eksploatacją pojazdów szynowych. Powszechny jest praktyczny charakter tych prac, które najczęściej związane są bezpośrednio z rzeczywistym obiektem badań. Odpowiadają one zazwyczaj na konkretne potrzeby przemysłu. Pierwszeństwo w wyborze tematu ma przeważnie dyplomant, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami badawczymi i perspektywami przyszłej pracy zawodowej.
Absolwent tej specjalności jest przygotowany do samodzielnego stosowania analitycznych i eksperymentalnych metod badawczych na etapie projektowania, konstruowania, wytwarzania i użytkowania pojazdów szynowych. Domeną absolwenta jest wszechstronne przygotowanie do projektowania pojazdów i ich elementów oraz wykonania badań prototypowych i eksploatacyjnych opracowanych konstrukcji tak metodami numerycznymi, jak i eksperymentalnymi.
PRAKTYKI I STAŻE:
Politechnika Poznańska współpracuje z wieloma przedsiębiorstwami dającym możliwość odbycia praktyk zawodowych studentom Wydziału Inżynieria Lądowa i Transport w zakresie: badania i sterowania silników spalinowych, technologii budowy i eksploatacji pojazdów, maszyn i urządzeń, niskoemisyjnych układów napędowych, konstrukcji układów napędowych, wymiany ciepła i maszyn przepływowych, ochrony środowiska, obsługi i napraw pojazdów i maszyn zgodnie z obowiązującymi normami oraz ich certyfikacji, systemów sterowania i autonomizacji pojazdów, mechatroniki w pojazdach i maszynach, teorii ruchu pojazdów, projektowania układów pojazdów z wykorzystaniem narzędzi komputerowych, elektroniki i elektrotechniki w pojazdach, badań technicznych pojazdów oraz diagnostyki, transportu i magazynowania towarów niebezpiecznych i sypkich.
Studenci Wydziału Inżynieria Lądowa i Transport mają możliwość realizacji praktyk zawodowych m.in. w takich przedsiębiorstwach, jak: ArjoHuntleigh, Beiersdorf Manufacturing Poznań Sp. z o.o., Decora S.A., Famot Pleszew, Faurecia Gorzów S.A., Kazimieruk, Kimball Electronics, MAHLE Polska, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu, Modertrans, Phoenix Contact Wielkopolska Sp. z o.o., Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz Spółka Akcyjna Holding, SAPA Aluminium, Solaris Bus&Coach Sp. z o.o., Thule Sp. z o.o., Volkswagen Poznań.
KARIERA PO STUDIACH:
Absolwent może znaleźć zatrudnienie w pracowniach konstrukcyjnych, biurach projektowych i ośrodkach badawczych, w zakładach produkcyjnych i przedsiębiorstwach handlowych, a także w przedsiębiorstwach eksploatujących maszyny i urządzenia w różnych branżach przemysłu. Będzie przygotowany do prowadzenia własnej działalności w sferze projektowania, wytwarzania i usług serwisowych, a także do pracy na następujących stanowiskach: konstruktor, menadżer produktu, specjalista ds. eksploatacji, doradca techniczno-handlowy, doradca serwisowy, rzeczoznawca. Możliwe jest również rozpoczęcie kariery jako pracownicy laboratoriów badawczych i rozwojowych, praca w przedsiębiorstwach w działach R&D, a także projektowanie systemów pomiarowych wielkości mechanicznych oraz miernictwa cieplnego.