29 12 2017

Artykuł naukowców z Politechniki Poznańskiej w Nature Materials

Artykuł naszych pracowników (dr inż. Paweł Jeżowski i prof dr hab. François Béguin) ukazał się w Nature Materials, IF = 39.737 (2016).

Artykuł "Safe and recyclable lithium-ion capacitors using sacrificial organic lithium salt" będący rezultatem polsko-francuskiej współpracy naukowej (Power Sources Group, Politechnika Poznańska oraz Institut des Matériaux Jean Rouxel, Nantes) właśnie ukazał się w Nature Materials.

W artykule Autorzy zaproponowali innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie kondensatorów litowo-jonowych (LIC). W odróżnieniu od klasycznych układów bazujących na tzw. litowanych tlenkach metali przejściowych, w rozwiązaniu proponowanym przez Autorów wykorzystano organiczną sól litu w materiale elektrody dodatniej jako źródło kationów do interkalacji elektrody ujemnej. Podejście takie pozwala uprościć proces produkcji kondensatora, co w dalszej perspektywie otwiera możliwości jego szerszej komercjalizacji. Co ważne, kondensator litowo-jonowy przedstawiony w publikacji jest w stanie zakumulować ilość energii czterokrotnie większą aniżeli standardowe kondensatory elektrochemiczne (w tej samej jednostce masy). Dodatkowo, zawiera przyjazny dla środowiska oraz łatwy do odzyskania materiał. Taki układ może znaleźć zastosowanie w zasilaniu pojazdów hybrydowych, a także stanowi ważne osiągnięcie w kontekście rozwoju „zielonych” rozwiązań w dziedzinie elektromobilności.

Artykuł można pobrać ze strony: http://go.nature.com/2iXpmyp