20 12 2018

Fokkery PP na 100-lecie Powstania Wielkopolskiego

Podczas pikniku powstańczego na pl. Wolności 27 grudnia 2018 r. podziwiać można było repliki samolotów Fokker, zrekonstruowane przez Politechnikę Poznańską. 

Wielkopolska Eskadra Wolności to wspólny projekt Politechniki Poznańskiej i samorządu wojewódzkiego, przy udziale Polskiego Stowarzyszenia Motoszybowcowego. Jego efektem są 3 latające repliki samolotów Fokker, zdobytych przez powstańców wielkopolskich w grudniu 1918 roku na lotnisku Ławica. Polacy zdobyli wtedy ok. 300 niemieckich maszyn, które później stały sie podwaliną międzywojennego lotnictwa polskiego i wzięły udział m.in. w wojnie polsko-bolszewickiej.

Repliki samolotów ważą ok. 400 kg (oryginał ważył 540 kg.). Różnią się także poszyciem. Maszyny sprzed 100 lat miały je z impregnowanego lnu, a obecne z materiału polietylenowego. Szkielety konstrukcji stoją na szprychowych kołach podwozia, zamontowano także atrapy karabinów maszynowych oraz linki i popychacze, które konieczne są do sterowania samolotami w trakcie lotu. Samoloty wyposażono w elektronikę, awionikę i silniki na bazie elementów volkswagena (2,2 litra). Śmigła zamówiono w specjalistycznej manufakturze. Maszyny mają też oryginalne malowanie.

Budowa Wielkopolskiej Eskadry Niepodległości jest także elementem obchodów 100-lecia technicznego szkolnictwa wyższego w Poznaniu i Aeroklubu Poznańskiego.

Program obchodów 100.rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Zdjęcia
Załączniki