23 03 2020

List Rektora do Społeczności Akademickiej PP

Droga Społeczności Akademicka Politechniki Poznańskiej!

Profesorowie, Adiunkci, Asystenci, Wykładowcy, Doktoranci, Studenci i Pracownicy Administracji!

Minął już tydzień naszej działalności w nadzwyczajnych warunkach spowodowanych pandemią wirusową. Zmagamy się z niewidzialnym wrogiem, którego działanie może być niedoceniane. Obserwując sytuację innych narodów i bolesne konsekwencje, których doświadczają, potrafimy docenić, że przyjęta w naszym społeczeństwie forma odosobnienia, jest szansą na ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby. Niestety nikt nie był przygotowany na taki stan rzeczy, ale co trzeba podkreślić, to fakt, że wprowadzane w Uczelni regulacje wyprzedzały pomysły ministerialne. Dotyczy to zarówno tych rozwiązań, których celem było uniknięcie pracy w większych grupach, jak i tych zmierzających do podjęcia współpracy ze studentami z wykorzystaniem dostępnych form i środków uczenia na odległość.

Te nadzwyczajne warunki pracy, pozwalają wydobyć z naszej społeczności wiele wartościowych cech, takich jak kreatywność i solidarność. Dydaktycy stosują bardzo różne, zdalne formy inspirowania naszych studentów do pracy, bazujące najczęściej na ich doświadczeniu i umiejętnościach. Powinniśmy pamiętać, że pandemia minie, ale forma zdalnej współpracy ze studentami powinna stać się dobrym zwyczajem i zostać uporządkowana.

Ta trudna sytuacja, stała się też przyczynkiem do powstania wielu pozytywnych inicjatyw ze strony naszych studentów. Młodzi ludzie zaoferowali między innymi opiekę nad seniorami, czyli osobami najbardziej narażonymi na konsekwencje zdrowotne związane z panującą pandemią. To piękne cechy, na których można z optymizmem budować nasza przyszłość.

Prawdą jest też, że każdego dnia trafiamy na nowe przeszkody, które muszą być rozwiązywane na bieżąco. Dziękuję za zrozumienie działań, które choć nie zawsze są po naszej myśli, mają służyć globalnie nam wszystkim i najlepiej jak to możliwe chronić nas i zabezpieczać.

Szanowni Nauczyciele Akademicy, dziękuję wszystkim, za podjęty przez Was trud współpracy ze studentami, i starania włożone w ratowanie w ten sposób roku akademickiego i zapewnienie uzyskania przez studentów wymaganych efektów kształcenia. Oczywiście rezultat tej działalności zobaczymy kiedy sytuacja wróci do normy.

Drodzy Studenci, proszę pamiętajcie, że tak naprawdę liczy się tylko to, czego sami się nauczycie. Wykładowcy muszą i powinni Was tylko inspirować do podejmowania samodzielnych działań. W końcu jesteście świadomi konieczności uczenia się przez całe życie.

Dziękuję bardzo Pracownikom Administracji Uczelni, która z poświęceniem, każdego dnia podejmuje nowe zadania, które stawia przed nam życie. Mimo znacznych ograniczeń wszystkie działania wykonane są w obligatoryjnych terminach i na stałym, wysokim poziomie.

Proszę mi wybaczyć, że nie będę wymieniał tu całej rzeszy naszych pracowników, którzy każdego dnia pokonują ciągle pojawiające się, nowe trudności i w poczuciu należycie spełnionego obowiązku czekają na kolejny dzień by działanie Uczelni było godne jej akademickiej wartości.

Ze względu na ogłoszony stan epidemii, będziemy musieli przedłużyć aktualny stan uśpienia Uczelni, przynajmniej jeszcze do Świąt Wielkanocnych.

Szanowni Państwo,

życzę wszystkim spokoju i rozwagi w czasie tych zbliżających się Świąt i obyśmy w zdrowiu mogli podjąć nasze zadania w starych warunkach z nowym zapałem.

 

Rektor Politechniki Poznańskiej

prof.dr hab.inż.Tomasz Łodygowski