6
wrz
2017

NOC NAUKOWCÓW 2017

NOC NAUKOWCÓW 2017

29 WRZEŚNIA 2017

Czy wiecie gdzie będą 29 września najlepsi odkrywcy, uczeni, badacze i wynalazcy? My wiemy - będą u nas, na Politechnice Poznańskiej. Zaproszą Was do swoich laboratoriów i pracowni, byście na własne oczy mogli się przekonać jak fascynującą mają pracę. Zaproszą Was do wspólnych eksperymentów i sprawią, że tej nocy będziecie jak oni - badaczami dokonującymi fascynujących naukowych odkryć. Poznacie m.in. charyzmatycznego fizyka prowadzącego pokaz Fizyka HOT Show od którego dowiecie się jak można stworzyć wodospad z dymu, tornado ogniowe oraz gorące graffiti; zobaczycie ekipę szalonych chemików, którzy podczas pokazu Chemicy z innej bajki zaprowadzą Was do magicznej krainy wulkanów i lodu; w laboratorium Zimna zobaczycie jak w kilka sekund można zamrozić wodę; przekonacie się, że politechniczne roboty mają wiele wspólnego z najnowocześniejszymi operacjami medycznymi, poznacie drużynę studentów, która zbudowała bolid wyścigowy, sprawdzicie czy macie siłę wykopu jak Ronaldo, zbudujecie model robota z wykorzystaniem platformy Arduino, zwiedzicie wirtualną fabrykę.

To tylko niewielki procent atrakcji, które czekają na Was podczas tegorocznej Nocy Naukowców. Bo przecież będzie jeszcze rysowanie komiksów, programowanie robotów, tworzenie konstrukcji z klocków Lego, konstruowanie baterii, budowanie samochodów...

Szczegółowy pogram znajduje się na www.nocnaukowcow.pl I pamiętajcie - nazwy dni różnią się między sobą: noc ma tylko jedną nazwę - Noc Naukowców!

Noc Naukowców - dla przypomnienia kilka faktów!

Co to jest

Noc Naukowców to europejska impreza odbywająca się tego samego dnia w całej Europie. Tej nocy naukowcy europejskich miast odchodzą od swoich poważnych projektów, by bawić się z publicznością i stworzyć obraz naukowca nowej ery. Stają się aktorami, showmanami, przewodnikami po laboratoriach. Uczestnicy natomiast mogą wcielić się w rolę naukowców i przeprowadzać naukowe eksperymenty.

Cel

Nadrzędnym celem imprezy jest zmiana wizerunku naukowca i zachęcenie młodzieży do podejmowania kariery naukowej, a także zbliżenie naukowców i społeczeństwa, stworzenie okazji do spotkania, poznania się i wspólnych działań, a wszystko to w atmosferze zabawy. 

Kiedy powstała

„Researchers' Night" powstała w 2005 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. Odbywa się raz do roku w krajach Unii Europejskiej. Noc Naukowców to impreza organizowana w Europie już po raz dwunasty, a w Poznaniu po raz jedenasty.

Gdzie się odbywa

W tym roku odbywa się w 300 miastach w 24 krajach Europy i krajów sąsiednich. Nasza Wielkopolska Noc Naukowców odbędzie się na Politechnice Poznańskiej, Uniwersytecie Adama Mickiewicza, Uniwersytecie Przyrodniczym, Akademii Wychowania Fizycznego, Uniwersytecie Ekonomicznym i Poznańskim Centrum Superkomputerowo-sieciowym.

Odbiorcy

Zarówno całe rodziny, jak i  grupy szkolne, to impreza bez ograniczeń wiekowych. Z roku na rok zainteresowanie imprezą wzrasta, w 2016 r. poznańskie uczelnie odwiedziło około 50 tysięcy osób (z tego prawie 30 tysięcy odwiedziło Politechnikę Poznańską).

Rejestracja

W tym roku rejestracja na wybrane wydarzenia Nocy Naukowców zmienia formułę – teraz jest aż 7 dni na wybór Waszych wydarzeń!

Już 11 września 2017 r. poprosimy Was o zakładanie kont na stronie internetowej www.rejestracja.poznan.nocnaukowcow.pl, gdzie będziecie mogli określać swoje preferencje – czyli wydarzenia, w których pragniecie wziąć udział wraz z godzinami oraz minimalną i maksymalną ilością miejsc, która Was interesuje. Nie martwcie się o czas, bo na wybranie swoich wydarzeń będzie kilka dni! Możliwość zakładania kont i określania preferowanych wydarzeń będzie możliwa w dniach od 11 września do 17 września 2017 r..

Następna ważna data to 20 września 2017 r., godz. 12:00 - to wtedy uruchomimy kolejkę! O zdobyciu biletów będzie już decydować moment, w którym ustawicie się w wirtualnej kolejce! Im szybciej ustawicie się w kolejce, tym większa szansa na otrzymanie biletów. Obowiązuje zasada 'kto pierwszy ten lepszy'!

Jeżeli nie uda Wam się otrzymać wszystkich biletów, będziecie mieć kolejną szansę, w drugiej turze! Od 22 września do 24 września 2017 r. będziecie mogli wybrać inne wydarzenia na swoich kontach, a dnia 26 września 2017 r. o godz. 12:00 zalogujcie się na swoje konta i ponownie ustawcie się w kolejce. Obowiązuje ta sama zasada jak wcześniej - 'kto pierwszy ten lepszy'!

Więcej informacji oraz szczegółowa procedura będzie dostępna na stronie internetowej Nocy Naukowców.

 

Szczegóły www.nocnaukowcow.pl

 

Partnerzy Nocy Naukowców

Zdjęcia