20 05 2020

"Politechniki pomagają" – uczelnie w walce z zagrożeniem

Polskie politechniki od tygodni wspierają walkę z koronawirusem. O szczegółach rozmawiano 19 maja 2020 roku podczas telekonferencji „Politechniki pomagają" z udziałem ministra nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka oraz wiceministrów Anny Budzanowskiej i Wojciecha Maksymowicza.

Oto kilka przykładów działań na Politechnice Poznańskiej!

  • Politechnika Poznańska od 2 kwietnia 2020 roku dostarcza nieodpłatnie pracownikom służby zdrowia i Domów Pomocy Społecznej przyłbice. Wyprodukowaliśmy ich ponad 15 tysięcy! Akcja #drukujdlalekarza to połączenie WIEDZY, WRAŻLIWOŚCI i ZAANGAŻOWANIA ponad 150 wolontariuszy.
  • Studenci PP wzięli udział w projekcie skonstruowania i przekazania Wielospecjalistycznemu Szpitalowi Miejskiemu im. Józefa Strusia w Poznaniu specjalistycznego robota z zabudową z lampami UV-C do oczyszczania powietrza, dzięki czemu podwyższa się bezpieczeństwo pacjentów i personelu.
  • Naukowcy Wydziału Inżynierii Zarządzania zainicjowali udział w akcji FOLDING@HOME (to projekt internetowy zorganizowany przez Stanford University w USA o którym pisaliśmy wcześniej). Szybko dołączyły także inne jednostki Politechniki Poznańskiej.
  • Studenci opracowali osłony separacyjne przystosowane do regularnego odkażania, które służą do intubacji i pomagają lekarzom ograniczyć ryzyko zarażenia. 
  • Wytwarzanie złączek do respiratorów oraz respiratorów ostatniej szansy.
  • Akcja „Pomoc dla Seniora”.

Więcej informacji o wspieraniu walki z koronawirusem przez polskie politechniki można znaleźć na stronie internetowej MNiSW.