23 05 2019

SkyLab - unikatowe obserwatorium astronomiczne

Nowoczesne laboratorium zostało uroczyście otwarte w środę 22 maja 2019 roku przez  Jarosława Gowina, Wicepremiera, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego; profesora Tomasza Łodygowskiego, Rektora PP; profesora Krzysztofa Kozłowskiego, szefa laboratorium oraz profesora Tadeusza Słomkę, Przewodniczącego Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych. 

OBSERWUJE SATELITY I ŚMIECI KOSMICZNE

SkyLab jest unikatowym w skali kraju laboratorium służącym do prowadzenia badań przemysłowych i prac badawczo-rozwojowych z zakresu optycznych systemów obserwacyjnych. Dziś, gdy śmieci kosmiczne są jednym z głównych zagrożeń dla satelitów, dzięki umieszczonym w SkyLab urządzeniom będzie można je na bieżąco monitorować. Uzyskane przez zespół badawczy SkyLab kompetencje w zakresie konstrukcji sprzętu obserwacyjnego przyczynią się do budowy narodowego potencjału technicznego i intelektualnego dla celów wykorzystania przestrzeni kosmicznej, wzmocnią pozycję Polski, a nawet pozwolą być liderem w obszarze obserwacji obiektów kosmicznych.

TELESKOP, KTÓRY WIDZI PIKSEL Z ODLEGŁOŚCI KILOMETRA

Infrastruktura laboratorium obejmuje dwa stanowiska. Pierwsze składa się ze zrobotyzowanego montażu typu horyzontalnego zaprojektowanego wraz z teleskopem o średnicy 30 cm, szybkiej kamery i symulatora gwiazdowego. Drugie stanowisko składa się z identycznego montażu i profesjonalnego teleskopu o średnicy 0,5-m wyposażonego w akcesoria niezbędne do prowadzenia obserwacji celów astronomicznych i satelitarnych (włączając śmieci kosmiczne). Charakteryzuje się dużą dokładnością, można dzięki niej zaobserwować obiekt o wielkości piksela z odległości jednego kilometra. Aparatura ta umiejscowiona jest w dedykowanej kopule astronomicznej zlokalizowanej na dachu hali laboratoryjnej na kampusie Piotrowo Politechniki Poznańskiej. Po osiągnięciu zdolności operacyjnych obserwatorium będzie mogło zostać włączone w polską sieć teleskopów SST i dostarczać danych obserwacyjnych.

Zdjęcia