Wystawa OBIEKTONY w Centrum Nauki i Sztuki w Łodzi

Wystawa OBIEKTONY w Centrum Nauki i Sztuki w Łodzi

Zapraszamy na wystawę OBIEKTONY, która odbędzie się w Centrum Nauki i Sztuki w Łodzi w terminie 3.11-13.11.2016. Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się w czwartek 3.11.2016 o godz. 13.00.

Wystawa OBIEKTONY prezentowana w Centrum Nauki i Sztuki w Łodzi jest chronologicznie trzecią dotyczącą tego tematu, a także efektem szerzej zakrojonej artystycznej współpracy pomiędzy Bogdanem Wajbergiem z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, a Tomaszem Matusewiczem z Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej oraz innymi rzeźbiarzami z kraju i z zagranicy.

Wystawa jest wielowątkowa i towarzyszy jej wykład architektów: dr Dominiki Pazder i dr Bartosza Kaźmierczaka – „Obiektony. Sztuka w przestrzeni miasta”. Część wystawowa prezentuje osiągnięcia naukowe i artystyczne pedagogów i dyplomantów. Co łączy te dwa aspekty? Poszukiwanie formy. Doktor Klaudia Grygorowicz prezentuje formy ceramiczne z pogranicza designu i rzeźby, wychodząc z funkcji buduje struktury przestrzenne i przyścienne, łącząc materiały nośne dla każdego człowieka -ceramikę i papier, budując utylitarną metaforę. Tomasz Matusewicz zestawia na posadzce dwie typograficzne matryce w różnych stylistykach pod wspólnym mianownikiem „EUROPE”. Elementy/rekwizyty wymagają od widza zaangażowania i aktywnego udziału aby mógł zaistnieć: performatywny trójwymiarowy obiekton/utylitarion. Dyplomantka Zuzanna Smuszkiewicz przedstawia serię autorskiego systemu iluminacyjnego, sprowadzonego do formalnej konieczności - ceramicznej konstrukcji niezbędnej do zaistnienia materialnej struktury światła. Zuzanna Czajkowska podjęła się realizacji cyklu fonetycznych wizualizacji fragmentów głosek, wyabstrahowanych z kulturowego kontekstu, dzięki czemu nabierają nowego przedmiotowego/podmiotowego kontekstu jak „Fontanna” Duchampa. Dla Magdaleny Stachowiak epicka opowieść o Lewiatanie stała się powodem do przestrzennego zobrazowania immamentnego zmagania z własnymi słabościami przedstawionej za pomocą dwóch płatów monstrualnej skóry, która zachowuje pamięć o czynach haniebnych i bohaterskich w pustych pojemnościach. 
Prezentowana w Łódzkim Centrum Nauki i Sztuki wystawa Obiektonów dała możliwość spotkania i dialogu niedawnych uczniów z nauczycielami, a teraz równoprawnych kreatorów nowych przestrzeni kulturowych do „wnętrza” których, serdecznie zapraszamy Społeczność Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. 

Bogdan Wajberg / Tomasz Matusewicz
ASP  Łódź /  Politechnika Poznańska

Miejsce wydarzenia
Centrum Nauki i Sztuki w Łodzi
Data wydarzenia
czwartek, 3. Listopad 2016 - 13:00
Typ wydarzenia
Kultura i sztuka
Załączniki