Data dodania

FAQ - praktyki Erasmus+

Najczęściej zadawane pytania – ERASMUS+ PRAKTYKI NA POLITECHNICE POZNAŃSKIEJ

  1. Kiedy jest deadline na wysyłanie dokumentów na praktyki?

Odp.: Na PP nie ma deadline’u na aplikowanie na praktyki, rekrutacja jest ciągła, co za tym idzie dokumenty są przyjmowane i rozpatrywane na bieżąco w każdym momencie roku akademickiego.

  1. Jak długo po przesłaniu dokumentów trzeba czekać na informację o zakwalifikowaniu na wyjazd?

Odp.: Odpowiedzi udzielane są w przeciągu 1 tygodnia, w zależności od obecnej sytuacji w DWM (okres podpisywania umów/urlopy/delegacje, niekiedy wydłużają czas odpowiedzi). Jeżeli odpowiedź nie pojawi się w ciągu tygodnia, student powinien przesłać zapytanie, czy jego aplikacja dotarła.

  1. Czy muszę ubiegać się o praktyki jedynie w miejscach, które są na stronie PP, czy mogę znaleźć inną firmę?

Odp.: Tak. Miejsca wymienione na stronie to jedynie sugestia, gdzie można rozpocząć poszukiwania, ale miejscem praktyk może być dowolne miejsce spełniające główne kryteria: zgodność z kierunkiem studiów, nie jest to polska placówka dyplomatyczna za granicą, ani instytucja unijna, znajduje się w kraju uczestniczącym w programie Erasmus+ (Kraje programu).

  1. Czy zamiast zgody Dziekana na wyjazd w trakcie semestru mogę wziąć urlop dziekański?

Odp.: Nie. Student w trakcie wymiany nie może przebywać na urlopie dziekańskim.

  1. Firma proponuje mi praktyki na min. 6 miesięcy, PP gwarantuje dofinansowanie na 3 miesiące, czy mogę dostać większe dofinansowanie?

Odp.: PP gwarantuje 3 miesiące dofinansowania, aczkolwiek praktyki w ramach umowy mogą potrwać dłużej. Umowa finansowa zawiera wtedy informację, że finansowanych jest 90 dni, a pozostałe dni są z finansowaniem zerowym (zaliczane są do wyjazdu i wykazane we wszystkich dokumentach, ale nie otrzymuje się za nie stypendium). W przypadku pozyskania dodatkowych środków wszyscy studenci/absolwenci aktualnie przebywający na praktykach są o tym informowani i podpisują aneks.

  1. Zakończyłem/am praktyki, podczas których część okresu nie była finansowana, a okazało się, że PP wypłaca praktykantom dodatkowe środki, czy mogę dostać wyrównanie za niefinansowany okres?

Odp.: Nie. Wszelkie aneksy do umów finansowych muszą być podpisanie w trakcie obowiązywania umowy, zatem po zakończeniu mobilności żadne zmiany nie mogą być już dokonane.

  1. Nie posiadam certyfikatu znajomości języka obcego, czy mogę przedstawić ocenę z lektoratu?

Odp.: Tak, o ile jest to ocena z egzaminu. W takim wypadku należy poprosić w dziekanacie o wydanie oświadczenia o uzyskaniu takiej oceny. Prosimy o nieprzesyłanie całych suplementów do dyplomu.

  1. Moje praktyki będą realizowane w języku, który znam, ale na który nie mam certyfikatu. Mam certyfikat znajomości języka angielskiego, czy to wystarczy?

Odp.: Nie. Jeżeli w Letter of Intent wskazany jest język inny niż angielski to znajomość tego języka powinna być potwierdzona certyfikatem/oceną.

  1. Mam certyfikat znajomości języka obcego na poziomie B2, czy jestem zwolniony/a ze zdawania testu OLS?

Odp.: Nie. Test nie jest obowiązkowy jedynie dla osób, dla których dany język jest językiem ojczystym.

  1. Czy jeżeli słabo zdam test językowy OLS to mogę nie otrzymać stypendium, pomimo, że było już przyznane?

Odp.: Nie. Wynik testu językowego nie wpływa na fakt wypłacenia stypendium, ani na jego wysokość, jest to jedynie sprawdzenie w celu prowadzenia statystyk, oraz szansa na ewentualne wsparcie językowe dla uczestnika (dodatkowe e-kursy).

  1. Potrzebuję pieniędzy na bilety/zakwaterowanie jeszcze przed wyjazdem, czy mogę je otrzymać wcześniej?

Odp.: Stypendium może być wypłacone dopiero po podpisaniu umowy finansowej, oraz dostarczeniu wszelkich wymaganych dokumentów, jednak umowy nie podpisujemy wcześniej niż 1 tydzień przed wyjazdem. Ponadto obowiązują terminy wypłat stypendium – 2 razy w miesiącu, listy stypendialne są zamykane 5 dni przed wypłatami.

  1. Czy PP będzie przelewać co miesiąc 90% stypendium na moje konto?

Odp.: Nie. PP dokonuje dwóch przelewów: pierwsza rata w wysokości 90% całego stypendium oraz druga rata, czyli pozostała część do której praktykant jest uprawniony, po całkowitym rozliczeniu wyjazdu.

PL