22 09 2020

Prof. Hanna Bogucka - Liderem Polskiej Teleinformatyki

Wyróżnienie Lidera Polskiej Teleinformatyki prof. Hannie Boguckiej z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji przyznała Kapituła Złotego Cyborga działająca pod patronatem Sekcji Telekomunikacji Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji Polskiej Akademii Nauk. W ślad za wyróżnieniem Pani Profesor wręczono również Statuetkę „Złotego Cyborg”.

Uroczystość wręczenia Złotych Cyborgów odbyła się podczas otwarcia obrad multikonferencji obejmującej dwa największe w Polsce spotkania środowisk specjalistów zajmujących się zagadnieniami tele- i radiokomunikacji: Krajową Konferencję Radiokomunikacji, Radiofonii i Telewizji (KKRRiT) 2020 oraz Krajowe Sympozjum Telekomunikacji i Teleinformatyki (KSTiT) 2020 w Łodzi. Profesor Hanna Bogucka, otrzymała tę nagrodę za osiągnięcia naukowe w zakresie radiokomunikacji ruchomej, wysoką rozpoznawalność naukową i organizacyjną w skali światowej oraz aktywność w międzynarodowych gremiach naukowych w zakresie telekomunikacji.

Prof. dr hab. inż. Hanna Bogucka jest Dyrektorem Instytutu Radiokomunikacji Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej. Obszar naukowych zainteresowań Pani Profesor obejmuje zagadnienia radiokomunikacji ruchomej, sieci komórkowych i bezprzewodowych, w tym nowych technik transmisji i odbioru, systemów z rozproszonym widmem, modulacji wielotonowej, optymalizacji transmisji, radia programowalnego i kognitywnego.

Prof. dr hab. inż. Hanna Bogucka jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk od 1 grudnia 2016 roku. Od 2017 roku jest członkiem Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji PAN oraz reprezentantem PAN w Euro-CASE (European Council of Applied Sciences Technologies and En-gineering) EngEdu Platform (Engineering Education Platform). Od 2019 roku jest członkiem Prezydium Oddziału Poznańskiego PAN.

W tym roku Złote Cyborgi otrzymali również: Henryk Kamiński, Przewodniczący Rady Nadzorczej Sprint S.A., oraz dr hab. inż. Jordi Mongay Batalla, profesor instytutu, z Instytutu Łączności Państwowego Instytutu Badawczego (IŁ PIB) i Politechniki Warszawskiej. „Złote Cyborgi” to nagrody przyznawane od 1998 roku podczas sympozjum KSTiT. Ich laureatami są osoby szczególnie wyróżniające się w branży telekomunikacyjnej i teleinformatycznej, mające w swoim dorobku sukcesy na polu naukowym lub menadżerskim. Statuetka to również dowód uznania dla działalności na rzecz branży teleinformatycznej w Polsce.

Fot. Łukasz Januszkiewicz, Politechnika Łódzka

Zdjęcia