Data dodania

Zdjęcia do artykułu
grafika
Centrum Sztucznej Inteligencji i Cyberbezpieczeństwa - działalność projektowa, naukowa i wdrożeniowa.

Utworzone w bieżącym roku Centrum Sztucznej Inteligencji i Cyberbezpieczeństwa prowadzi obok intensywnej akwizycji nowych projektów także bieżącą działalność naukową i wdrożeniową. 

Jednym z projektów realizowanych obecnie w Centrum jest projekt “ARPresence”, finansowany z grantu firmy Meta (macierzysta firma portalu Facebook), która w roku 2022 ogłosiła inwestycję w wysokości 2,5 miliona dolarów na wsparcie niezależnych badań akademickich w zakresie wykorzystania koncepcji i technologii metawersum w całej Europie. 

Projekt realizowany w Centrum jest częścią European Metaverse Research Network, inicjatywy zrzeszającej siedem europejskich ośrodków badawczych, które otrzymały granty Meta na badania nad zagadnieniami związanymi z metawersum. 

Naukowcy z Centrum zajmują się w tym projekcie rozwiązaniami dotyczącymi  rozszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality - AR)  i zdalnego uczestnictwa, które mają na celu poprawę jakości życia osób podatnych na wykluczenie społeczne ze względu na wiek, stan zdrowia czy sytuację rodzinną. 

Tematyka metawersum, rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej znakomicie wpisuje się w cele działania Centrum oraz zakres kompetencji współpracujących z nim naukowców. Rozwój technologii przydatnych w metaświecie wymaga łączenia zaawansowanego przetwarzania danych obrazowych, np. za pomocą technik uczenia głębokiego ze znajomością zagadnień przetwarzania brzegowego i rozproszonego. Ponieważ jednym z warunków akceptacji metawersum jako nowej i atrakcyjnej technologii internetu przyszłości jest bezpieczeństwo, bardzo istotna jest też znajomość zagadnień cyberbezpieczeństwa.

Rozwijane technologie mają znaczny potencjał komercyjny. Jak ocenia firma Meta,  polski rynek technologii VR/AR  może być wart od 5 do 10 miliardów euro w roku 2035. 

Aby lepiej wykorzystać te szanse, w ramach Związku Cyfrowa Polska zawiązano Komitet ds. Metawersum, a wśród jego członków jest przedstawiciel Centrum Sztucznej Inteligencji i Cyberbezpieczeństwa Politechniki Poznańskiej. Komitet Metawersum jest krokiem ku nowym, tworzonym w Polsce rozwiązaniom prowadzącym do immersyjnego internetu! 

Wdrożenie krajowej strategii metawersum wesprze i ukierunkuje aktywność polskich innowatorów. Celem opracowania spójnej strategii metawersum jest chęć rozwinięcia oraz wykorzystania potencjału tej technologii do stworzenia dynamicznego i innowacyjnego ekosystemu cyfrowego, który wspiera rozwój gospodarczy, społeczny i kulturalny kraju.  Budowa rozwiązań tworzonych w oparciu o wysokie standardy etyczne, bezpieczeństwo cyfrowe i ochronę użytkowników, zachowując jednocześnie innowacyjność, kreatywność i wolność wypowiedzi pozwoli na pozycjonowanie Polski jako lidera innowacji w sektorze metawersum. Wdrożenie krajowej strategii metawersum może pobudzić polski ekosystem innowacji w obszarze technologii cyfrowych, wywrzeć pozytywny wpływ na rozwój nowych trendów i tworzyć dobry klimat dla przedsiębiorczości. Jako członek Komitetu, prof. Skrzypczyński zamierza skupić się na potrzebach i możliwościach oraz istotnych rozwiązaniach regulacyjnych przede wszystkim w obszarze wykorzystania technologii VR/AR w edukacji i wybranych obszarach medycyny, oraz na zagadnieniach redukcji wykluczenia cyfrowego.

Projekty realizowane w Centrum Sztucznej Inteligencji i Cyberbezpieczeństwa wpisują się w rozwijane w Wielkopolsce Inteligentne Specjalizacje. W Urzędzie Marszałkowskim odbyło się w dniu 29 września br. Wielkopolskie Forum Inteligentnych Specjalizacji i połączone z nim spotkanie Grup Roboczych. Forum rozpoczęło się wręczeniem powołań do Wielkopolskiego Forum I Specjalizacji.  Z Politechniki Poznańskiej akty powołania otrzymali Rektorzy prof. Teofil Jesionowski i prof. Wojciech Sumelka. W kolejnej części spotkania Forum, wykład pt. "Metody sztucznej inteligencji" wygłosił prof. Robert Wrembel (reprezentujący Politechnikę Poznańską oraz Centrum Sztucznej Inteligencji i Cyberbezpieczeństwa).

prof. dr hab. inż. Piotr Skrzypczyński

PL