Data dodania

Magazynowanie energii - kolejny poziom!

Komisja Europejska rozstrzygnęła konkurs MSCA Doctoral Networks w ramach programu Horyzont Europa. Projekt ENERCAP European Network to Empower Research on CAPacitors został wysoko oceniony przez ekspertów i uzyskał finansowanie.

Czas trwania projektu: 48 m-cy, budżet projektu ogółem: 2 251 216.80 EUR, budżet projektu dla Politechniki Poznańskiej:   453 024,00 EUR

Politechnika Poznańska pełnić będzie w projekcie rolę koordynatora konsorcjum we współpracy z 6 partnerami z Hiszpanii, Francji, Niemiec i Estonii.  Osobami odpowiedzialnymi za projekt w PP są: dr hab. inż. Krzysztof Fic, prof.PP  oraz prof. dr hab. inż. Elżbieta Frąckowiak.

Czym zajmą się naukowcy?

Kondensatory elektrochemiczne są nowoczesnym i bardzo obiecującym rozwiązaniem dla potrzeb szybkiego ładowania i pozyskiwania energii regeneracyjnej, z potencjalnymi zastosowaniami rynkowymi w najbliższej przyszłości - m.in. w pojazdach elektrycznych.

Dogłębna analiza tej technologii, jak również aktualnego stanu rynku urządzeń do magazynowania energii, zrealizowana przez partnerów w projekcie ENERCAP, posłużyła jako podstawa dla utworzenia sieci szkoleniowej, która spełnia potrzeby akademickie i przemysłowe.

Wyniki tej analizy wskazały, że brak nowych materiałów elektrodowych i elektrolitów spełniających przemysłowe wymagania wyższych gęstości energii tych urządzeń oraz brak nowych, przemysłowo atrakcyjnych materiałów, procesów i prototypów - to główne wyzwania na drodze do pomyślnego wprowadzenia na rynek technologii  kondensatorowej.

Niestety, Europa pozostaje wciąż za Stanami Zjednoczonymi i Azją pod względem innowacji w zakresie superkondensatorów, głównie ze względu na brak międzysektorowej i interdyscyplinarnej współpracy między środowiskiem akademickim a przemysłem, co stanowi wyraźną barierę dla transferu technologii i wprowadzania innowacji na rynek.

W odpowiedzi na te wyzwania, ENERCAP zaangażował w ramach jednego konsorcjum najbardziej znanych naukowców i przedsiębiorców w tej dziedzinie, w celu stworzenia europejskiej sieci na rzecz wzmocnienia badań w dziedzinie kondensatorów, zapewniając tym samym transfer technologii.

Ponadto, ENERCAP, za pomocą innowacyjnej sieci szkoleniowej, ma na celu wykształcenie masy krytycznej przyszłej generacji badaczy zdolnych do reagowania na wyzwania innowacyjne w dziedzinie kondensatorów.

ENERCAP ma jednak (i przede wszystkim) na celu zapewnienie przyszłym naukowcom umiejętności kreowania innowacyjnych rozwiązań, które można przenieść na rynek. Dzięki kompleksowemu programowi szkoleniowemu, dostosowanemu do potrzeb przemysłu, młodzi badacze nie tylko otrzymają wsparcie w postaci interdyscyplinarnej wiedzy i technik badawczych, ale staną się naukowcami działającymi w duchu przedsiębiorczości.

Będą także posiadać szeroką wiedzę w zakresie magazynowania energii, a zakres ich uniwersalnych umiejętności, umożliwiających prognozowanie potrzeb rynków i użytkowników końcowych, pozwoli im pozostać w czołówce światowych ekspertów w tej dziedzinie.

Wyniki konkursu dostępne są na stronie :

https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/opportunities/topic-details/horizon-msca-2022-dn-01-01

plakat

 

PL