Data dodania

Naukowcy Politechniki Poznańskiej dotarli do Karagandy!

Państwowy Uniwersytet Techniczny w Karagandzie jest uczelnią partnerską Politechniki Poznańskiej. Współpraca pomiędzy uczelniami jest bardzo owocna i trwa już kilka lat. Od roku akademickiego 2019/20 Ministerstwo Oświaty i Nauki Kazachstanu włączyło Politechnikę Poznańską, jako jedyną uczelnię z Polski, do projektu „Visiting Professor”.  Inicjatywa wzbudziła duże zainteresowanie wśród naukowców z Politechniki Poznańskiej.

  W tym roku beneficjantami projektu z ramienia Politechniki Poznańskiej zostali:

  • dr inż. Dariusz Janiszewski z Instytutu Robotyki i Inteligencji Maszynowej,
  • dr inż. Łukasz Warguła z Instytutu Konstrukcji Maszyn,
  • dr inż. Łukasz Gierz z Instytutu Konstrukcji Maszyn.

Naukowcy z Politechniki Poznańskiej wizytowali Wydział Inżynierii Mechanicznej oraz Wydział Inżynierii Transportu i Maszyn Roboczych Państwowego Uniwersytetu Technicznego w Karagandzie podczas miesięcznego stażu naukowego, który odbył się w dniach od 15.09.2021 r. do 15.10.2021 r. Po prezentacji wprowadzającej, która dotyczyła naszej uczelni, ale zawierała też informacje ogólne na temat Polski i Poznania, naukowcy z Politechniki Poznańskiej prowadzili zajęcia dydaktyczne w zakresie swoich dziedzin naukowych. Zajęcia odbywały się w formie hybrydowej – stacjonarnie oraz online i prowadzone były w języku angielskim. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się seminaria dyplomowe dla doktorantów oraz konsultacje prac doktorskich i magisterskich.

Naukowcy z Politechniki Poznańskiej oraz Państwowego Uniwersytetu Technicznego w Karagandzie omówili współpracę w zakresie badań naukowych i jej dalsze perspektywy. Na prośbę naukowców i doktorantów KSTU dr inż. Łukasz Warguła wygłosił wykład pt. ”Jak dobrze publikować?”, mający na celu zaprezentowanie możliwości zwiększenia wartości publikacji w czasopismach indeksowanych na Scopus i WoS. Po wykładzie naukowcy KSTU mieli możliwość skonsultowania swoich artykułów z autorem wykładu.

Współpraca pracowników Politechniki Poznańskiej i Państwowego Uniwersytetu Technicznego w Karagandzie zaowocowała powstaniem dwóch artykułów naukowych. Wyjazd na staż był niezwykle cennym doświadczeniem, podczas którego nasi pracownicy mieli okazję rozwinąć swoje umiejętności związane z prowadzeniem zajęć w języku angielskim oraz poszerzyć kompetencje naukowe.

Czas wolny od zajęć dydaktycznych był doskonałą okazją do poznania niezwykle bogatej kultury i tradycji Kazachstanu. Dzięki gościnności pracowników KSTU, naukowcy Politechniki Poznańskiej zwiedzili stolicę Kazachstanu – Nur-Sułtan, a także Ałmaty, Wielkie Jezioro Ałmatyńskie i Kanion Szaryński. Kazachstan to kraj, który szybko się rozwija. Różnorodność etniczna, bogactwo kulturowe oraz niezwykła gościnność to elementy nadające mu niepowtarzalny koloryt i wpływające pozytywnie na rozwój. Naukowcy obydwu stron widzą ogromny potencjał w budowaniu dalszej współpracy na polu naukowym i dydaktycznym.

ZdjęcieZdjęcie

PL