Data dodania

Prof. dr hab. Agnieszka Merkisz-Guranowska członkiem Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego na kadencję 2022-2025

Wyboru dokonali rektorzy podczas Zgromadzenia Plenarnego KRASP w Gdyni.

Prof. dr hab. Agnieszka Merkisz-Guranowska od 1 stycznia 2020 roku jest dyrektorem Instytutu Transportu na Wydziale Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej. W kadencji 2020-2024 członek Senatu Akademickiego Politechniki Poznańskiej i Senackiej Komisji ds. Nauki oraz pełnomocnik Rektora ds. jakości kształcenia i przewodnicząca Uczelnianej Rady ds. jakości kształcenia.

Jest absolwentką Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, gdzie tytuł magistra nauk ekonomicznych uzyskała na Wydziale Zarządzania w 1999 roku (kierunek Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze i Polityczne). Następnie kontynuowała naukę w ramach programu European Master’s in Management, na uczelni wyższej we Francji, ESCP-EAP Ecole Supérieure de Commerce de Paris - Ecole Européenne des Affaires w Paryżu. Stopień naukowy doktora nauk technicznych ze specjalności Ekologia Transportu w dyscyplinie Budowa i eksploatacja maszyn uzyskała w 2004 roku na Politechnice Poznańskiej, a stopień doktora habilitowanego ze specjalności Systemy Transportowe w dyscyplinie Transport w 2011 roku na Politechnice Warszawskiej.

Zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zagadnień organizacji sieci recyklingu wycofanych z eksploatacji środków transportu oraz modelowania zrównoważonych systemów transportowych. Głównym osiągnięciem naukowym jest opracowanie i rozwijanie oryginalnej metodyki modelowania matematycznego służącej do przebudowy oraz budowy infrastruktury sieci recyklingu oraz autorskiej metodyki oceny efektywności sieci recyklingu pojazdów.

Łącznie dorobek naukowy obejmuje blisko 180 publikacji (w tym 8 książek i monografii), uczestnictwo w blisko 140 konferencjach, sympozjach i seminariach, 10 patentów oraz uczestnictwo w 98 projektach i pracach badawczych realizowanych na potrzeby nauki i przemysłu.

Prof. dr hab. Agnieszka Merkisz-Guranowska jest ekspertem Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych, ekspertem w sekcji Logistyki i procesów transportowych Komitetu Transportu PAN oraz recenzentem projektów Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój oraz programów sektorowych dla Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

PL