Data wydarzenia

Wykład otwarty pt. Sustainable Innovation Zones

 Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej oraz Miasto Poznań zapraszają na wykład otwarty pt. "Sustainable Innovation Zones: Leading the Path to Sustainable Innovation and Inclusive Prosperity", który wygłosi dr Marc A. Weiss prezes i dyrektor generalny Global Urban Development (GUD).

Wykład odbędzie się 26 maja br. o godzinie 16:30 w sali nr 001 budynek WAWIZ PP.

 

Notatka o prelegencie:

Dr Marc A. Weiss jest prezesem i dyrektorem generalnym Global Urban Development (GUD), międzynarodowej organizacji non-profit zajmującej się polityką rozwoju przestrzenno-gospodarczego, stanowiącej sieć ponad 700 liderów i ekspertów w 60 krajach. Od 2015 roku koordynuje Porto Alegre Sustainable Innovation Zone (ZISPOA), kluczową inicjatywę finansowaną przez Bank Światowy Strategii Gospodarczej Leapfrog GUD, mającej na celu wspieranie brazylijskiego stanu Rio Grande do Sul w dążeniu do bycia najbardziej zrównoważonym i innowacyjnym miejscem w Ameryce Łacińskiej, w horyzoncie czasowym do 2030 roku. Dr Marc A. Weiss pełnił funkcję międzynarodowego profesora wizytującego na Uniwersytecie Federalnym Rio Grande do Sul (UFRGS) w Porto Alegre, gdzie koordynował ogólnouczelniany projekt ZISPOA w Szkole Inżynierskiej, grupę kierowniczą wydziału ZISProf oraz programu interdyscyplinarnego absolwenta Sustainable Innovation Professional Program (SIP). Obecnie pełni funkcję głównego partnera Światowej Kampanii Urbanistycznej UN-Habitat (WUC), koordynując kilka ostatnich kampusów GUD/UN-Habitat Urban Thinkers w Porto Alegre i Nowym Jorku oraz realizując podobne przedsięwzięcie w ramach Dubai Expo.

Dr Marc A. Weiss był doradcą ds. Metropolitan Economic Strategy, Sustainable Innovation i Inclusive Prosperity dla miast, hrabstw, regionów, stanów i prowincji na całym świecie, w tym w Australii, Brazylii, Kanadzie, Chinach, Czechach, Niemczech, Indiach, Włoszech, Maroku, Panamie, Polsce, Singapurze, Republice Południowej Afryki, Hiszpanii, Szwecji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i na Wyspach Dziewiczych. Współpracował z rządami Brazylii i Stanów Zjednoczonych, Partnerstwem Ameryk ds. Energii i Klimatu (ECPA) oraz Organizacją Państw Amerykańskich (OAS) przy organizacji międzynarodowej konferencji w Kurytybie w Brazylii w dniach 7-8 czerwca 2011 r. pod nazwą „Zrównoważony rozwój gospodarczy w obu Amerykach”.

Wcześniej pracował jako: adiunkt ds. międzynarodowych i spraw publicznych na Uniwersytecie Columbia; badacz polityki publicznej i redaktor Global Outlook w Międzynarodowym Centrum Naukowym im. Woodrowa Wilsona w Smithsonian Institution; Senior Fellow for Community Studies w Centrum Polityki Narodowej; Koordynator Strategicznego Planu Rozwoju Gospodarczego 1998 dla Waszyngtonu i prezes NoMa Metro Station Corporation; Specjalny asystent sekretarza Departamentu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast Stanów Zjednoczonych oraz łącznik HUD z Prezydencką Radą ds. Zrównoważonego Rozwoju w administracji Clintona-Gore'a; starszy doradca i rzecznik prasowy ds. mieszkalnictwa i polityki miejskiej w kampanii prezydenckiej Clintona w latach 1991-92; profesor nadzwyczajny i dyrektor Centrum Badań Rozwoju Nieruchomości oraz p.o. dyrektora programu studiów doktoranckich w zakresie urbanistyki na Uniwersytecie Columbia; Lincoln Fellow w Lincoln Institute of Land Policy; Zastępca Dyrektora Kalifornijskiej Komisji ds. Innowacji Przemysłowych, a także urzędnik ds. Informacji na temat osób niepełnosprawnych w Białym Domu.

Jest autorem lub współautorem wielu książek, artykułów i raportów, w tym szeroko przyjętej książki o rozwoju i planowaniu urbanistycznym The Rise of the Community Builders, wydanej przez Columbia University Press, oraz bestsellerowego międzynarodowego podręcznika uniwersyteckiego pt. „Zasady i proces rozwoju nieruchomości”, opublikowanego przez Urban Land Institute.

Wykładał także na Uniwersytecie Stanforda, Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley; Massachusetts Institute of Technology, Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles; Uniwersytecie Pensylwanii, Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine; George Washington University, University of Illinois w Chicago i University of Rhode Island.

Dr Weiss uzyskał tytuł doktora i MCP w dziedzinie planowania miejskiego i regionalnego na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley oraz z wyróżnieniem tytuł licencjata nauk politycznych na Uniwersytecie Stanforda, a także uczęszczał do London School of Economics (LSE) w Wielkiej Brytanii.

Jest weteranem armii amerykańskiej i został odznaczony medalem Meritorious Service Medal.

 

Plakat