Data dodania

IX edycja KOnkursu KOnstrukcji Studenckich rozstrzygnięta!

Celem konkursu KOKOS jest wyłonienie i nagrodzenie najbardziej utalentowanych młodych konstruktorów, a zatem nie dziwi fakt, że aż dwa „kokosy” trafiły w ręce studentów Politechniki Poznańskiej.

Gratulacje dla zespołu PUT Rocketlab oraz studentów z Koła Naukowego Transportu Publicznego!

„Jako PUT Rocketlab w tegorocznej edycji konkursu zajęliśmy pierwsze miejsce w kategorii „Joker” prezentując jeden z naszych najbardziej zaawansowanych technicznie projektów – Turbopompę, której zadaniem jest zwiększenie wydajności systemów napędowych rakiet ciekłych i hybrydowych. Jest to pierwszy w Polsce i drugi na świecie prototyp wykonany przez studencki zespół, którego opracowanie zajęło tysiące godzin pracy i setki tysięcy procesorogodzin przeprowadzonych analiz numerycznych, a jego wykonanie nie byłoby możliwe bez wsparcia ZUT Projekt w zakresie obróbki skrawaniem i niezliczonych godzin pracy na maszynach. Tak zaawansowany projekt wymagał od osób pracujących nad projektem znacznej interdyscyplinarności popartej naukowym rozumowaniem, co przełożyło się na wysoki stopień optymalizacji konstrukcji oraz zostało docenione przez jury konkursu. Wygrana w konkursie ogromnie motywuje nas do dalszej pracy, przed nami kolejne etapy testowania oraz udoskonalania turbopompy, by w przyszłości móc zaimplementować ją do konstrukcji rakietowych”

Koło Naukowe Inżynierów Transportu Publicznego zgłosiło dwa projekty w kategorii RAILWAY - „PUTcab II" - studencki projekt budowy symulatora stanowiska maszynisty stworzony w celach edukacyjnych oraz zwycięski - „Dostosowanie konstrukcji lokomotywy PUTrain do częściowego zasilania przy pomocy alternatywnych źródeł energii". 

„Projekt jest koncepcją zainstalowania na lokomotywie PUTrain paneli fotowoltaicznych zarówno na dachu jak i ścianie bocznej lokomotywy. Pozyskana energia słoneczna zostanie przetworzona i zmagazynowana w akumulatorach trakcyjnych, a następnie wykorzystana zostanie do zasilania silników trakcyjnych lokomotywy PUTrain. W ramach prac badawczych zostaną dokonane pomiary wydajności zamontowanych modułów fotowoltaicznych w różnych warunkach oświetleniowych, atmosferycznych i dynamicznych, dostosowując również kąt pochylenia modułów fotowoltaicznych na bocznej ścianie w celu uzyskania najwyższej sprawności układu”.

Serdeczne gratulacje dla obu zespołów!
 

ZdjęcieZdjęcie

PL