Data dodania

06.07.2022
Polski Produkt Przyszłości powstał w Politechnice Poznańskiej!

Projekt AutoMedPrint, realizowany przez zespół profesora Filipa Górskiego z Wydziału inżynierii Mechanicznej zdobył główną nagrodę w konkursie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w kategorii produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki.

foto4

Prototypowy system AutoMedPrint rozwijany na Politechnice Poznańskiej służy do szybkiego, automatycznego projektowania i wytwarzania za pomocą druku 3D protez i ortez kończyn, głównie dla dzieci. W zespole składającym się z inżynierów mechaników i inżynierów biomedycznych przy ścisłej współpracy specjalistów z zakresu medycyny, zespół  zbudował system, dzięki któremu można dostarczyć funkcjonalną protezę lub ortezę nawet na drugi dzień od zebrania miary. Dzieje się to z użyciem skanera 3D na stanowisku o specjalnej konstrukcji, za ułamek kosztu tradycyjnie produkowanego sprzętu. Czyni to olbrzymią różnicę w przypadku pacjentów dziecięcych – większość dzieci z amputacjami i wadami wrodzonymi nie korzysta z protez, ze względu na ich duży koszt i długi czas oczekiwania oraz niekomfortowy, problematyczny proces produkcji.

foto2

 

foto4

 

foto5

 

foto6

 

foto7

 

foto8

Więcej informacji o projekcie przeczytacie TUTAJ.

Film o projekcie zobaczycie TUTAJ.

W tym roku do Konkursu zgłoszono 163 innowacyjne projekty opracowane przez polskie firmy i naukowców. Najwięcej wniosków, bo aż 139 zgłoszonych zostało przez przedsiębiorców. Projekty zgłoszone do rywalizacji były oceniane przez ekspertów branżowych oraz Kapitułę Konkursu, w której zasiadali przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Urzędu Patentowego RP, Polskiego Funduszu Rozwoju, Agencji Rozwoju Przemysłu, Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych - Naczelnej Organizacji Technicznej, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego a także Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz PARP.

Zwycięzcy otrzymali prawo do posługiwania się tytułem i znakiem Polski Produkt Przyszłości. Poza korzyściami promocyjnymi laureaci otrzymali nagrodę finansową – zdobywcy nagród głównych – po 100 tys. zł, a wyróżnieni  – po 25 tys. zł. Konkurs był współfinansowany z Funduszy Europejskich z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój w ramach projektu 2.4.1 Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów – INNO LAB.

 

 

PL