Data dodania

Rok 2023 – czas na podsumowanie!

To był niezwykle intensywny rok...

Nagrody naukowe, sukcesy studentów, doktorantów i pracowników, podpisane porozumienia, nowe inwestycje, miejsca na podium w rankingach, organizowane na terenie uczelni wydarzenia, które na długo pozostaną w naszej pamięci…

Zapraszamy na podsumowanie roku, który przeżyliśmy razem… 

 

Ze względu na ogromną liczbę wydarzeń, które miały miejsce w roku 2023, nie sposób ująć je wszystkie w przedstawionym podsumowaniu. 

Liczba osób powiązanych z tymi wydarzeniami, mogła spowodować, że kogoś w sposób niezamierzony nie wymieniono z imienia i nazwiska. Prosimy o wyrozumiałość.

     

    

 

Rekrutacja

WARTO TU STUDIOWAĆ

O zainteresowaniu Kandydatów naszą uczelnią świadczą tłumy odwiedzających nas uczniów szkół średnich podczas m.in.: Targów Edukacyjnych, Drzwi Otwartych, Salonu Maturzystów, a także spotkań organizowanych przez wydziały.

Rekrutacja na studia stacjonarne pierwszego stopnia to aplikacja 6633 kandydatów, którzy w pierwszej turze rekrutacji wybrali 24424 kierunki studiów.

Limit miejsc wynosił 4025 co stanowi średnio 1,7 kandydata na miejsce, a biorąc pod uwagę wszystkie wybrane preferencje 6,1 kandydata na miejsce.

Największą popularnością cieszyły się kierunki:

  • sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence) – 17,3 osób na miejsce
  • architektura (Architecture) – 13,8 osób na miejsce
  • inżynieria zarządzania – 13,1 osób na miejsce
  • automatyka i robotyka (Automatic Control and Robotics) – 11,2 osób na miejsce
  • logistyka – 10,6 osób na miejsce

W październiku 2023 roku na stronach Ministerstwa Edukacji i Nauki pojawiły się wyniki rekrutacji na studia w roku akademickim 2023/24. Spośród najczęściej wybieranych przez kandydatów uczelni – Politechnika Poznańska znalazła się na zaszczytnym DRUGIM miejscu!

Politechnika Poznańska, jako jedyna w Polsce jest liderem Uniwersytetu Europejskiego – konsorcjum 10 uczelni europejskich. W tym roku zdobyliśmy z Unii Europejskiej finansowanie na kolejne 4 lata działań konsorcjum, które poszerza ofertę naszej uczelni. 

 

 

Ewaluacja

EWALUACJA

Po rozpatrzeniu odwołań dotyczących ewaluacji działalności naukowej w latach 2017 – 2021, Politechnika Poznańska uzyskując dwie kategorie A+ i siedem A, znalazła się na drugim miejscu, zaraz po Politechnice Wrocławskiej.

 

 

Rankingi

RANKINGI

W rankingu Webometrics, w klasyfikacji krajowej, na 386 szkół wyższych z Polski, Politechnika Poznańska została sklasyfikowana na 7. miejscu, uzyskując wspaniałe 3. miejsce wśród uczelni technicznych.

W międzynarodowym rankingu QS World University Rankings by Subject 2023, w kategorii Materials Sciences, w której sklasyfikowanych zostało 8 polskich uczelni, Politechnika Poznańska znalazła się w przedziale 401-420, natomiast w kategorii Electrical and Electronic Engineering na pozycji 451-500 (w klasyfikacji uwzględniono 6 polskich uczelni).

W rankingu opublikowanym przez The Center for World University Rankings (CWUR 2023) Politechnika Poznańska znalazła się w gronie 7,4% najlepszych uczelni i instytucji naukowych na świecie.

W lipcu br. Politechnika Poznańska znalazła się w gronie 22 polskich uczelni sklasyfikowanych w zestawieniu najlepszych uczelni na świecie - QS World University Rankings! W kategorii polskich uczelni technicznych zajęła 5 miejsce!

W tegorocznej edycji międzynarodowego rankingu Times Higher Education World University Rankings 2024 (THE WUR 2024) Politechnika Poznańska uzyskała najwyższy wynik w kategorii Industry: 10. miejsce w zestawieniu krajowym.

Według zestawienia przygotowanego przez przez Stanford University (we współpracy z wydawnictwem Elsevier) 47 naukowców z Politechniki Poznańskiej znalazło się na liście najwyżej cytowanych badaczy na świecie.

W grudniu mogliśmy cieszyć się ze wzrostu liczby cytowań - w zestawieniu uwzględnionych naukowców w „TOP 2% w 2022” dla polskich uczelni technicznych Politechnika Poznańska znalazła się na drugim miejscu (Forum Akademickie).

W rankingu AD Scientific Index – World University/Institution Rankings 2024 Politechnika Poznańska zajęła 6. miejsce wśród polskich uczelni, w tym 3. miejsce w kategorii polskich uczelni technicznych.

W pierwszej setce zestawienia najlepszych naukowców w Polsce znaleźli się następujący pracownicy Politechniki Poznańskiej: prof. dr hab. inż. Roman Słowiński (miejsce 20), prof. François Béguin (miejsce 24), prof. dr hab. Elżbieta Frąckowiak (miejsce 41), prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski (miejsce 54). Wyróżnieni naukowcy zostali również sklasyfikowani w AD Scientific Index TOP 3% najlepszych naukowców na świecie.

 

 

Doctor Honoris Causa

DOKTORZY HONORIS CAUSA

W maju Politechnika Poznańska uhonorowała godnością Doktora Honoris Causa profesora Sundararaja S. Iyengar z Florida International University.

W październiku tytuł Doktora Honoris Causa Politechniki Krakowskiej otrzymał prof. dr hab. inż. arch. Wojciech Bonenberg z Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.

 

 

Nagrody, wyróżnienia, stypendia

NAGRODY, WYRÓŻNIENIA, STYPENDIA

Laureatami nagród Ministra Edukacji i Nauki zostali: prof. dr hab. inż. Wojciech Sumelka, prorektor ds. nauki Politechniki Poznańskiej - za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dr hab. inż. arch. Sławomir Rosolski, prof. PP oraz prof. dr hab. inż. Edward Szczechowiak - za wdrożenie oryginalnego osiągnięcia projektowego w oparciu o realizację budynku niemal zero-energetycznego Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej oraz prof. dr hab. inż. Elżbieta Frąckowiak - za całokształt dorobku.

Podczas uroczystości zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Inżyniera dla Zrównoważonego Rozwoju, Rektor Politechniki Poznańskiej został uhonorowany przez Przegląd Techniczny za istotny wkład w rozwój polskiego szkolnictwa wyższego tytułem Diamentowy Inżynier 2022.

Rektor Politechniki Poznańskiej został również nagrodzony Nagrodą Naukową Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Nagroda przyznawana jest co roku za osiągnięcia z ostatnich pięciu lat osobom ze świata nauki związanym z Wielkopolską lub prowadzącym badania w tym regionie. 

W konkursie Ministerstwa Edukacji i Nauki „Perły Nauki” dofinansowanie otrzymało troje młodych badaczy z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej: mgr inż. Agnieszka Lester , mgr inż. Dominik Florjan , mgr inż. Aleksandra Zaryczniak.

Stypendia Miasta Poznania dla młodych badaczy otrzymali: dr inż. Bartosz Ciupek z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, mgr inż. Grzegorz Miebs z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Witold Stachowiak – Szkoła Doktorska (nauki chemiczne).

Nagrodę Polskiej Akademii Nauk w tegorocznym konkursie na najlepszą pracę badawczą opublikowaną w 2022 roku, której wiodącym autorem jest doktorant w kategorii nauki techniczne otrzymała mgr inż. Maria Kuznowicz z Wydziału Technologii Chemicznej.

Wynalazek zespołu naukowców z Wydziału Inżynierii Mechanicznej pod kierownictwem dr. hab. inż. Filipa Górskiego, prof. PP (modułowa proteza ręki przeznaczona dla dzieci niepełnosprawnych do współpracy z kierownicą roweru lub hulajnogi) wygrał w konkursie „EUREKA! GPD – odkrywamy polskie wynalazki”. 

W gronie nagrodzonych prestiżowym wyróżnieniem IFORS Fellow znaleźli się profesorowie Politechniki Poznańskiej – Profesor Roman Słowiński oraz Profesor Gerhard-Wilhelm Weber.

Prof. Jacek Błażewicz otrzymał nominację na członka Academia Europaea - prestiżowej europejskiej organizacji naukowej, powołanej w 1988 roku z inicjatywy The Royal Society of London.

Podczas I Konferencja Uniwersytetów Europejskich w Warszawie Politechnika Poznańska została laureatem w konkursie „Uniwersytety Europejskie” .

NCBiR przyznało finansowanie do projektu prowadzonego we współpracy z Politechniką Czeską w Pradze. Kierownikiem projektu jest dr hab. inż. Tomasz Jankowiak, prof. PP.

Laureatami konkursu MINIATURA 7 zostali: dr hab. inż. Danuta Matykiewicz z Wydziału Inżynierii Mechanicznej, dr inż. Zuzanna Sydow z Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu, dr inż. Krzysztof Nowacki oraz dr inż. Tomasz Rzemieniecki z Wydziału Technologii Chemicznej.

Laureatką konkursu MINIATURA NCN została też Pani dr inż. Katarzyna Peta z Wydziału Inżynierii Mechanicznej.

Wśród laureatów konkursu PRELUDIUM 22 znalazło się 7 badaczy i badaczek z Politechniki Poznańskiej: mgr inż. Natalia Burlaga - Wydział Technologii Chemicznej, mgr inż. Oliwia Degórska - Wydział Technologii Chemicznej, mgr inż. Emilia Krok - Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej, mgr inż. Witold Stachowiak - Wydział Technologii Chemicznej, mgr inż. Sylwester Swat - Wydział Informatyki i Telekomunikacji, mgr inż. Wojciech Szymkuć - Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu,mgr inż. Alireza Tabrizikahou - Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu.

W ramach programu LIDER na liście rankingowej projektów zakwalifikowanych do finansowania znalazł się projekt Pana dr. inż. Michała Nowickiego z Wydziału Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki – „HybriSense: Wielosensoryczne Uczenie Maszynowe w Percepcji Robotów AGV w Środowiskach Wewnętrznych i Zewnętrznych”

Pracownicy Politechniki Poznańskiej  zasilili skład aż czternastu Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk rozpoczynających swoją kadencję w 2024 roku.

Prof. dr hab. inż. Maciej Jan Kupczyk z Wydziału Inżynierii Mechanicznej został wybrany wiceprezesem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk

Przedstawiciele Politechniki Poznańskiej znaleźli się w gronie wybitnych młodych naukowców nagrodzonych przez Ministra Edukacji i Nauki. W kategorii „Koła Naukowe” nagrodzono PUT Rocketlab, zespół zdobył pierwsze miejsce w najbardziej wymagającej kategorii 30k SRAD Hybrid/Liquid, na konkursie Spaceport America Cup w Nowym Meksyku w USA. W kategorii „Projekty” nagrodzono zespół w składzie: dr hab. inż. Jacek Andrzejewski (Politechnika Poznańska – Wydział Inżynierii Mechanicznej), dr inż. Małgorzata Muzalewska (Politechnika Śląska), dr inż. Monika Dobrzyńska-Mizera (Politechnika Poznańska – Wydział Inżynierii Mechanicznej), dr inż. Monika Knitter (Politechnika Poznańska – Wydział Inżynierii Mechanicznej), dr hab. inż. Marek Wyleżoł (Politechnika Śląska), Marcin Wątrobiński (Syntplant sp. z o.o. Poznań).

W gronie nagrodzonych przez Prezesa Rady Ministrów w kategorii wyróżniająca się rozprawa doktorska za rok 2022 znaleźli się pracownicy Politechniki Poznańskiej - dr inż. Anna DUBER z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz dr inż. Adam PATALAS z Wydziału Inżynierii Mechanicznej

We wrześniu podczas PCM-CMM-2023 doktoranci Politechniki Poznańskiej zostali nagrodzeni nagrodą im. Jana Szmeltera na najlepszy referat prezentowany przez młodego pracownika nauki.

Nasi studenci i absolwenci znaleźli się też w gronie nagrodzonych stypendium marszałka dla wybitnych studentów. Nagrodzeni są laureatami i finalistami olimpiad oraz konkursów o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.

Dr inż. Aleksander Hejna z Wydziału Inżynierii Mechanicznej Politechniki Poznańskiej otrzymał nagrodę naukową Wydziału IV Nauk Technicznych PAN w roku 2023 za cykl 12 prac oraz 1 patentu krajowego dotyczących termomechanicznej oraz chemicznej modyfikacji napełniaczy lignocelulozowych i ich zastosowania w kompozytach polimerowych.

Z końcem roku wyłoniono laureatów kolejnej edycji programu „Nagroda Santander dla studentów i doktorantów Politechniki Poznańskiej”. Ogłoszono wyniki i wskazano 50 zwycięzców, którzy otrzymali nagrody finansowe w kwocie 1 000,00 zł.

Nominacje profesorskie

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nominacje profesorskie otrzymali: prof. dr hab. inż. arch. Katarzyna SŁUCHOCKA, prof. dr hab. inż. Dariusz HORLA, prof. dr hab. inż. Przemysław Herman oraz prof. dr hab. inż. Piotr Lijewski.

 

 

Grafika z napisem sukcesy studentów

SUKCESY STUDENTÓW

Koła Naukowe

Podczas zawodów SAE Aero Design Mexico 2023 (międzynarodowe zawody akademickie) drużyna Politechniki Poznańskiej zwyciężyła w klasyfikacji generalnej Regular zdobywając także następujące wyróżnienia:3 miejsce w klasyfikacji prezentacji technicznych,1 miejsce w klasyfikacji  konkurencji lotnych.

Wsparcie finansowe Ministerstwa Edukacji i Nauki otrzymało pięć kół naukowych - PUT Motorsport, PUT Solar Dynamics, CybAiR, Koło Naukowe Inżynierów Transportu Publicznego, PUT Rocketlab - 8 projektów o łącznym budżecie 416 148,00 zł.

W IX edycji KOnkursu KOnstrukcji Studenckich nagrodzono dwa zespoły z naszej uczelni - PUT Rocketlab oraz studentów z Koła Naukowego Transportu Publicznego.

Podczas odbywającej się w Londynie największej konferencji robotycznej International Conference on Robotics and Automation została zorganizowana 11 edycja międzynarodowych zawodów Formuły 1/10. Do finału tych zawodów zakwalifikowały się 22 zespoły z Europy, Azji i Ameryki Północnej - zespół pod kierunkiem dr. inż. Krzysztofa Walasa zajął trzecie miejsce.

Studenci z Koła Naukowego Inżynierów Transportu Publicznego z projektem PUTrain zwyciężyli w 12 międzynarodowych zawodach Railway Challenge uzyskując tytuł Grand Champion. Finał zawodów odbył się w dniach 23-25 czerwca na torze Stapleford Miniature Railway.

Zespół PUT Rocketlab w międzynarodowych zawodach inżynierii rakietowej — Spaceport America Cup 2023 zajął 1. miejsce w kategorii 30k SRAD Hybrid/Liquid oraz 8. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Podczas największego stacjonarnego hackathonu w Europie, znanego jako HackYeah 2023 (Tauron Arena –Kraków) studenci kół naukowych PUTrequest i AKAI odnieśli zwycięstwo w kategorii "Health and Well-being", zajmując 1 miejsce spośród 37 drużyn i otrzymując nagrodę główną o wysokości 10 000 PLN.

 

Sukcesy indywidualne

Na przełomie sierpnia i września, na terenie AmberExpo w Gdańsku odbyły się europejskie mistrzostwa zawodów, EuroSkills 2023 - na podstawie eksperckiej oceny w konkurencji Electronics Prototyping zwyciężył student Wydziału Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki - Jan Firlej.

Podczas pierwszej w historii Arabii Saudyjskiej konferencji poświęconej tematyce energetyki jądrowej - Saudi International Conference On Nuclear Power Engineering (SCOPE) student kierunku Elektroenergetyka (WIŚiE) – inż. Rafał Stoga został nagrodzony II miejscem w konkursie dla najlepszych studentów w dziedzinie badań naukowych.

Sukcesy sportowe

Politechnika Poznańska zajęła I miejsce w klasyfikacji generalnej w Akademickich Mistrzostwach Poznania i Wielkopolski w roku akademickim 2022/23 oraz XIV miejsce w Klasyfikacji Generalnej Akademickich Mistrzostw Polski w roku akademickim 2022/23 (VII miejsce w klasyfikacji Uczelni Technicznych).

  • Jan Chojnacki – III miejsce w Mistrzostwach Polski U-23 w Sumo (kwiecień 2023)
  • Julia Sidło II miejsce w Mistrzostwach Polski seniorów w kręglarstwie (maj 2023)
  • Michał Kotkowski II miejsce w Paralekkoatletycznych Mistrzostwach Świata w Paryżu w biegu na dystansie 400m w kat.T37, (wywalczył kwalifikację na Igrzyska Paraolimpijskie Paryż 2024)
  • Tomasz Romanowski – III miejsce w Mistrzostwach Świata w formule Windsurfing Foil (czerwiec 2023, Torbol, Włochy)
  • Adrian Wojtkowiak (klub AZS AWF Poznań) V miejsce w Igrzyskach Europejskich we florecie drużynowo
  • Natalia Nowaczyk w kat. +63 do 70 kg - V miejsce i Nikodem Kubiak w kat. +90 do 100kg - VII miejsce w Akademickich Mistrzostwach Europy w judo EUSA Combat Championships 2023 (lipiec 2023, Zagrzeb, Chorwacja)
  • Nawrocki Marcin – VIII miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w kajakarstwie w K-4 500m – (Montemor-o-Velho, lipiec 2023) oraz udział w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata K-2 500m (Auronzo, lipiec 2023)
  • Maria Niklaus – I miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Świata juniorów w Brydżu Sportowym,  31.07 - 07.08.2023 w Veldhoven, Holandia
  • Renata Tomczak oraz Adrian Wojtkowiak (floret – szermierka) -  Letnia Uniwersjada w chińskim Chengdu (sierpień 2023)
  • Patryk Wojtalak i Szymon Tomiak I miejsce w Akademickich Mistrzostwach Europy w wioślarstwie w dwójce bez sternika (wrzesień 2023, Bydgoszcz) oraz II miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w wioślarstwie w czwórce bez sternika (sierpień 2023r. Krefeld, Niemcy)
  • Tymoteusz Juszczak i Oskar Laskowski  - VIII miejsce w Akademickich Mistrzostwach Europy w siatkówce plażowej (wrzesień 2023, Malaga, Hiszpania) 
  • II miejsce Politechniki Poznańskiej w turnieju siatkówki mix w ramach Alliance Games 2023 (październik 2023)
  • E-szachy w ramach Alliance Games Eunice – Mikołaj Nowak – I miejsce
  • Mistrzostwa Polski seniorów w karate (Karpacz)

- Wojciech Niedziela – I miejsce kata indywidualne

- Aleksander Opas – II miejsce kumite indywiduane

  • Ogólnopolski Finał Igrzysk Studentów „Pierwszych lat” (Lublin)

- koszykarze I miejsce

- siatkarze II miejsce

  • Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS w tenisie stołowym (Gdańsk) – I miejsce w klasyfikacji drużynowej

Medaliści w Klasyfikacji Generalnej Akademickich Mistrzostw Polski 2022/23

  • Kubicki Jakub – judo w kat. -60kg – II miejsce
  • Natalia Nowaczyk – judo w kat. -78kg – III miejsce
  • Topór Łukasz – trójbój siłowy klasyczny – kat. 105kg – I miejsce
  • Fiedler Paulina, Jędrzejczak Marta, Kmet Zuzanna, Kosiak Katarzyna – karate – kata drużynowe kobiet – II miejsce
  • Frąszczak Krystian, Orzechowski Błażej, Stachowski Jakub, Ślachciak Jędrzej – karate – kata drużynowe mężczyzn – III miejsce

 

 

Grafika z napisem porozumienia

PODPISANE POROZUMIENIA

Rektor Politechniki Poznańskiej, prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski oraz Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, dr hab. Jacek Jastrzębski, prof. UW, podpisali 18 lipca porozumienie o wzajemnej współpracy pomiędzy Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego oraz Politechniką Poznańską.

10 sierpnia br. wizytę na Politechnice Poznańskiej złożył Ambasador Republiki Rwandy Prof. Anastase SHYAKA. Podczas spotkania omówiono najważniejsze kierunki współpracy oraz podjęto działania w zakresie przygotowania wizyt studyjnych przedstawicieli władz Republiki Rwandy oraz Uczelni.

W dniu 12 września 2023r.  podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Politechniką Poznańską a Urzędem Lotnictwa Cywilnego

Miesiąc później Politechnika Poznańska podpisała porozumienie z Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych im. gen. broni Władysława Sikorskiego.

Enea oraz Politechnika Poznańska łączą siły i  rozpoczynają współpracę w obszarze kształcenia przyszłych kadr dla energetyki - w tym celu podpisano w październiku list intencyjny.

Porozumienie w zakresie wszechstronnej współpracy zostało podpisane również z Instytutem Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku k/Warszawy oraz Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych w Warszawie.

W listopadzie br. podczas wizyty delegacji koreańskiej KoreaTech nastąpiło uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy. Zawarcie umowy stanowi pierwszy formalny krok, umożliwiający realizację wspólnych działań na polu zarówno naukowo-badawczym, jak i dydaktycznym.

W dniu 30 listopada br. gościliśmy przedstawicieli chińskiej uczelni Nanjing University of Aeronautics and Astronautics - NUAA. Po zaprezentowaniu obu uczelni oraz zarysowaniu wspólnych obszarów do współpracy zarówno w zakresie możliwości wymiany studentów, jak rozszerzeniu działań na polu naukowym nastąpiło oficjalne podpisanie umowy globalnego partnerstwa strategicznego pomiędzy PP i NUAA. 

W grudniu podczas spotkanie w Ministerstwie Zdrowia podpisano list intencyjny 
o współpracy pomiędzy Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym, a Interdyscyplinarnym Centrum Sztucznej Inteligencji i Cyberbezpieczeństwa.

 

 

Grafika z napisem inwestycje i rozwój

INWESTYCJE I ROZWÓJ

Na Kampusie Kąkolewo uruchomiono naziemną stację łączności satelitarnej. Stacja umożliwia łączność z satelitami krążącymi na niskich orbitach (LEO), pracującymi w pasmach amatorskich VHF oraz UHF. Łączność zapewniają wieloelementowe anteny Yagi-Uda, współpracujące z radiostacją ICOM IC-9700 oraz odbiornikami SDR FunCube Dongle i USRP B210.

Na terenie lotniska Kąkolewo zbudowano elektrownię fotowoltaiczną wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, trafostacją i linią SN.

Dnia 28 września br. prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski – JMR Politechniki Poznańskiej oraz Jorge Calabuig Ferre – Wiceprezes Zarządu ds. Produkcji Mostostal Warszawa S.A. podpisali umowę na realizację nowego obiektu – Nowy Rektorat.

Znacznie mniejszą, ale długo wyczekiwaną inwestycją była winda w dawnym Budynku Budownictwa – oddana do użytku w grudniu br., zrealizowana dzięki projektowi „Politechnika Poznańska uczelnią otwartą dla wszystkich”.

Otwarte zostało Interdyscyplinarne Centrum Sztucznej Inteligencji i Cyberbezpieczeństwa oraz Interdyscyplinarne Centrum 3W.

 

 

Grafika z napisem uczelnia tętniąca życiem

UCZELNIA TĘTNIĄCA ŻYCIEM

W mijającym roku na terenie naszej uczelni miało miejsce wiele wydarzeń sportowych, kulturalnych, naukowych… 

Konferencje, seminaria, warsztaty, spotkania z przemysłem – niemal codziennie miała miejsce organizacja któregoś z nich i niestety nie sposób wymienić je wszystkie.

W mijającym roku zorganizowano m.in.: styczniowy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, spotkanie Rektorów poznańskich uczelni wyższych z Rektorami oraz osobami zaangażowanymi w szkolnictwo wyższe i badania w Bawarii, spotkanie zarządu organizacji EUNICE AISBL, której nasza uczelnia jest sygnatariuszem, koncert inauguracyjny XVI Festiwalu Sztuki Ludowej.

Byliśmy też partnerami organizowanych na terenie obiektów sportowych Politechniki Poznańskiej zawodów w sporcie osób z niepełnosprawnościami „Poznań 2023 World Boccia Challenger”. 

Zorganizowaliśmy briefing prasowy podczas którego nastąpiło oficjalne przekazanie dzieła Piotra Uklańskiego „The Year We Made Contact” przez Grażynę Kulczyk Politechnice Poznańskiej. 

W murach naszej uczelni spotkali się też przedstawiciele polskich uczelni wyższych i Santander Universidades. Spotkanie nakierowane było na zrównoważony rozwój.

Mnogość wydarzeń wskazuje na ogromną aktywność społeczności akademickiej Politechniki Poznańskiej, co dobrze wróży na Nowy 2024 Rok.

 

Szczegóły w aktualnościach 

Dział Informacji i Promocji

PL