Data dodania

Trzecie miejsce Politechniki Poznańskiej na międzynarodowych zawodach Formuły 1/10

Podczas odbywającej się w Londynie największej konferencji robotycznej International Conference on Robotics and Automation została zorganizowana 11 edycja międzynarodowych zawodów Formuły 1/10.

Do finału tych zawodów zakwalifikowały się 22 zespołu z Europy, Azji i Ameryki Północnej. Zespół z Politechniki Poznańskiej w składzie Grzegorz Czechmanowski, Jan Węgrzynowski, Tomasz Kaproń, Amadeusz Szymko pod opieką dr. inż. Krzysztofa Walasa zajął trzecie miejsce.

W pierwszym dniu zawodów odbyły się treningi podczas, których można było przetestować tor. W kwalifikacjach liczył się czas najszybszego okrążenia oraz liczba przejechanych bez kolizji okrążeń. W oparciu o te wyniki przygotowana była drabinka głównych zawodów rozgrywanych systemem pucharowym. W tej części zawodów na torze ścigają się dwa bolidy, które mają jak najszybciej pokonać osiem okrążeń toru. Samochody mogą się wyprzedzać, ale kolizje z torem oraz z bolidem przeciwnika są karane

„Tak wysokie miejsce było dla nas dużą niespodzianką, gdyż był to pierwszy start naszego zespołu w wydarzeniu takiej rangi” - powiedział po zawodach dr inż Krzysztof Walas. Zespół z PP wyprzedziły tylko Politechnika w Wiedniu (2 miejsce) i ETH Zurych (1 miejsce). Nasz zespół w walce o finał odpadł z ETH Zurich, a w rywalizacji o 3 miejsce wygrał z zespołem z Uniwersytetu w Nagoi.