Powrót do poprzedniej strony

Go Back

Data dodania

Zdjęcia do artykułu
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Politechnika Poznańska na konferencji EAIE

W dniach 26-29 września delegacja z Politechniki Poznańskiej reprezentowała Uczelnię podczas dorocznej konferencji EAIE, która w tym roku miała miejsce w Rotterdamie. Konferencji, jak co roku, towarzyszyły targi edukacyjne, które dały uczelniom możliwość spotkań bezpośrednich i prowadzenia rozmów o dalszej współpracy z dotychczasowymi partnerami zagranicznymi lub pozyskiwania nowych partnerów do wspólnych projektów innych inicjatyw o charakterze międzynarodowym. Politechnika Poznańska prezentowała swoją ofertę edukacyjną na wspólnym stoisku zorganizowanym przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA), na którym w tym roku pojawiła się rekordowa liczba polskich uczelni (31) i ich reprezentantów (ponad 60 osób). Konferencja EAIE to największe w Europie wydarzenie łączące specjalistów z zakresu umiędzynarodowienia. Jest to także niebywała okazja do spotkań branżowych. Podczas konferencji delegacja w składzie:

  • dr hab. inż. Paweł Śniatała, Prof. PP, Prorektor ds. współpracy międzynarodowej
  • mgr Magdalena Zawirska-Wolniewicz, Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej
  • mgr Magdalena Sikorska, Kierownik Działu ds. Uniwersytetu Europejskiego
     

Podczas konferencji, dr hab. inż. Paweł Śniatała, Prof. PP, Prorektor ds. współpracy międzynarodowej, był speakerem podczas sesji „What's new in Poland: Solidarity with Ukraine – European Universities Alliances (6.16)”. Sesja ta była prowadzona przez Dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, dr Dawida Kosteckiego, który zaprosił do niej przedstawicieli dwóch polskich członków uniwersytetów europejskich: Politechnikę Poznańską oraz Uniwersytet Gdański, reprezentowany przez p. Prof. Annę Jurkowską-Zeidler, Prorektora ds. współpracy międzynarodowej.  Dr Kostecki podkreślał, że włączenie Ukrainy do Europejskiej Przestrzeni Badawczej jest kamieniem milowym we wspieraniu współpracy i wymiany wiedzy ponad granicami. A poprzez inicjatywy takie jak program NAWA "Solidarni z Ukrainą - Sojusze Uniwersytetów Europejskich", tworzymy ponadnarodowe partnerstwo w celu ułatwienia mobilności akademickiej i wzmocnienia połączeń naukowych Wschód-Zachód. 

Pan Rektor Śniatała miał okazję przedstawić działania Politechniki Poznańskiej jako lidera Uniwersytetu Europejskiego EUNICE w kontekście wsparcia Ukrainy, mając na uwadze wysoki poziom doskonałości naukowej, a także jak radzić sobie z obecnymi wyzwaniami w praktyce. Sesja zgromadziła grono przedstawicieli różnych krajów, których prowadzącym sesję udało się zaktywizować, włączając ich do wspólnej dyskusji. 

Na zakończenie sesji miało miejsce niebanalne wydarzenie - każdy z uczestników mógł na dostarczonej przez NAWA kolorowej kartce samoprzylepnej napisać kilka słów wsparcia dla naszych sąsiadów, walczących od ponad roku w wojnie z Rosją. Był to poruszający moment, budujący dodatkowe poczucie solidarności z Ukrainą.

 

Zrealizowała szereg spotkań z dotychczasowymi partnerami, w tym także z przedstawicielami uczelni zrzeszonych w EUNICE oraz potencjalnymi partnerami z całego świata, m. in. z przedstawicielami następujących ośrodków zagranicznych:

  • Universidad Panamericana (Meksyk)
  • Florida International University (USA)
  • KOREA TECH (Korea) 
  • Parul University (Indie)
  • Technical University of Applied Sciences Wurzburg-Schweinfurt (Niemcy)
  • UniLaSalle (Francja)
  • University of Timisoara (Rumunia)
  • Università degli Studi di Roma „La Sapienza” (Włochy)
  • European University Foundation
  • Institut Mines-Telecom (Francja)
  • HH Offenburg (Niemcy)
  • University of Twente (Holandia)
     

Uroczyste otwarcie polskiego stoiska uświetniła swoją obecnością Ambasador RP w Hadze, Pani Margareta Kassangana, a tzw. Polish Reception, na które zaprosiły członków polskiej delegacji wspólnie: Pani Ambasador, NAWA oraz Akademia Kopernikańska, dały uczestnikom delegacji możliwość budowania sieci kontaktów pomiędzy poszczególnymi polskimi instytucjami, co także jest niezwykle ważnym aspektem tego typu wydarzeń.


Podczas konferencji, w ramach sesji posterowej, prezentowany był także plakat, który był efektem pracy zespołu projektowego Peer-IR-View. Projekt ten, w ramach Partnerstw Strategicznych Erasmus+, powstawał równolegle z Uniwersytetem Europejskim EUNICE, w ramach działów współpracy międzynarodowej. Politechnika Poznańska była partnerem w projekcie, który realizowany był w ramach Działu Współpracy Międzynarodowej oraz Działu ds. Uniwersytetu Europejskiego. W jego wyniku powstało 16 praktycznych narzędzi, będących wsparciem dla pracowników DWMów w ich codziennej pracy. Plakat był prezentowany przez koordynatora projektu – Université Polytechnique Hauts-de-France (UPHF) i wygrał w plebiscycie na najlepszy plakat podczas konferencji EAIE w tym roku!


 

PL