Powrót do poprzedniej strony

Go Back

Data dodania

Zdjęcia do artykułu
fot. Krzysztof Krzempek / PG
TUPMO Forum oraz III konferencja TUPMO

W dniach 6-8 listopada 2023 r. po raz drugi na Politechnice Gdańskiej odbyło się spotkanie przedstawicieli Uczeni Technicznych z całej Polski. W tym roku PG pełniła rolę nie tylko gospodarza, ale również Lidera TUPMO Forum, zgodnie z zawartym w dniu 6 czerwca 2023 roku porozumieniem uczelni technicznych.

 

Pierwszego dnia odbyło się posiedzenie Komitetu Sterującego Forum Biur Zarządzania Projektami Uczelni Technicznych (TUPMO Forum), w którym wzięło udział 20 przedstawicieli uczelni technicznych. 

W kolejnych dniach odbyła się III Konferencja zarządzania projektami na polskich uczelniach technicznych, w której udział wzięło ponad 60 przedstawicieli z 23 uczelni, a także przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

 

Głównymi obszarami tematycznymi konferencji były Fundusze Europejskie, zagadnienia związane z zatrudnianiem w projektach oraz trwałością projektów – w tym zarządzanie środkami trwałymi wytworzonymi i zakupionymi w ramach projektów.

 

Ekspertki Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: Anna Marciniak kierownik sekcji konkursów EFS oraz Marzena Durkiewicz-Sirocka kierownik sekcji operacyjnej z Działu Programowania i Wyboru Projektów, podczas spotkania zaprezentowały założenia najbliższych naborów dla uczelni oraz panel tematyczny: „Doświadczenia NCBR po pierwszych naborach FERS i procesie oceny”.

Oba tematy ukierunkowane są na podnoszenie jakości edukacji i rozwój kompetencji w ramach priorytetu „Umiejętności” Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, który jest następcą cenionego przez uczelnie Programu Wiedza Edukacja Rozwój. Ekspert Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Pan Piotr Zajączkowski zaprezentował natomiast wytyczne dot. Zatrudnienia w projektach FERS 2021-2027 objaśniając jednocześnie wątpliwości interpretacyjne uczestników konferencji.  Pozostałe prezentacje prowadzili przedstawiciele Politechniki Gdańskiej (Panie: Anna Frej, Kamila Szydłowska, Aleksandra Grajewska) oraz Akademii Górniczo-Hutniczej (p. Adam Lichota).

 

Spotkanie pozwoliło na wymianę cennych doświadczeń oraz dobrych praktyk w zakresie realizacji projektów jak i podjęcie dalszych inicjatyw związanych ze wzajemną współpracą, pozyskiwaniem dotacji oraz rozpoczęciem bliższej współpracy z instytucjami pośredniczącymi oraz zarządzającymi. 

 

Ze strony PP aktywny udział w wydarzeniu brali pracownicy Działu ds. Badań i Projektów.

fot. Krzysztof Krzempek / PG

PL